Пошук
Close this search box.
Пошук
Close this search box.

Чому ви маєте непокоїтись за кінотеатр «Київ»

Розповідаємо, що відбувається з культурним центром «Київ» та чому це важливо

Ціла епоха може завершитися вже 4 січня. Добігає кінця термін дії 20-річного договору оренди будівлі за адресою вул. Велика Васильківська, 19 її нинішніми винаймачами – ТОВ «Культурний центр Кінотеатр “Київ”». І є ризик, що КМДА може не подовжити оренду товариству.

Проте це не означає, що кінотеатр перестане існувати та повторить долю «України» чи «Кінопанорами». Все трохи складніше. Давайте розбиратись.

Що сталося?

Ще 3 жовтня 2018 року ТОВ «Культурний центр Кінотеатр “Київ”» відправило звернення до Департаменту комунальної власності міста Києва. У ньому воно просило подовжити термін дії оренди будівлі ще на 10 років, а також врахувати профіль діяльності організації під час нарахування нової ставки:

«Ми проводимо фестивалі, квитки на які не коштують стільки ж, скільки мали б коштувати у комерційних кінотеатрах. Тому звернулися до відповідної комісії з проханням нараховувати нову орендну ставку з урахуванням нашого профілю культурної діяльності. Тобто ми не відмовлялися платити оренду. Проте саме цей лист був перекручений таким чином, ніби ми неплатоспроможні»

Товариство не отримало офіційної відповіді на свій лист в установленій формі. А за словами заступника директора КЦ «Кінотеатр “Київ”» Ірини Шинкаренко, такої відповіді немає навіть станом на 29 грудня, майже за тиждень до кінцевого терміну оренди.

Вперше про це ми дізналися з посту голови Держкіно Пилипа Іллєнка, після чого свою версію ситуації виклали у КМДА.

 

«Кінотеатр продовжить свою роботу у тому ж форматі, що і нині. Будь-які інші заяви – домисли, не більше»

Позиція міста

27 грудня на офіційному сайті КМДА з’явилася заява директорки Департаменту культури КМДА Діани Попової. Вона запевнила, що кінотеатр продовжить свою роботу в нинішньому форматі навіть за умови зміни орендаря. Також збережеться фестивальний профіль закладу.

Діана Попова додала, що Департамент турбують численні звернення КЦ «Кінотеатр “Київ”» до комісії з питань власності щодо зменшення орендної ставки:

«Місто просто не може ставити під загрозу подальшу роботу цього легендарного кінотеатру. Тому для оперативного й ефективного управління майном громади запропоновано включити «Київ» до мережі «Київкінофільм». Ми не можемо собі дозволити навіть припустити, що робота кінотеатру може бути зупинена».

Ще одним проблемним моментом, за словами Діани Попової, є те, що КЦ «Кінотеатр “Київ”» не підписав охоронний договір із Департаментом охорони культурної спадщини. Цей документ є однією з умов укладання договору оренди.

Кінотеатр «Київ», 1953 рік

Хто такі КП «Київкінофільм», чим вони займаються та що думають про ситуацію, що склалася?

На перший погляд, головними «злодіями» у цій ситуації виступили КП «Київкінофільм». Та це не так. КП «Київкінофільм» займається демонстрацією фільмів і поступовим відновленням тих кінотеатрів, які є на його балансі. Наприклад, кінотеатр «Лейпциг» із «двозальника» зробили чотирьохзальним, «ім. Т. Шевченка» із однозального став чотирьохзальним, так само додалось залів у «Флоренції».

Наразі йде ремонт у кінотеатрах «Промінь», «Старт», «Краків» і «Лейпциг». Розробляються проекти для відновлення «Київська Русь», «Братислава» і «Кіото». Саме КП «Київкінофільм» може стати новим розпорядником будівлі кінотеатру «Київ» у разі, якщо діючий договір оренди не буде продовжено.

«Моя інформація може бути неточною, але кінотеатр «Київ» – це п’ять-шість тисяч квадратних метрів площі у центрі міста, за яку наразі сплачують приблизно 45 тисяч гривень на місяць. Тож мова йде про реальну оренду – орієнтовно 500 тисяч гривень навіть зі всіма знижками. Питання у тому, чи може її потягнути нинішній орендар»

Денис Хомич зазначає, що не будує плани щодо того, як захопити кінотеатр «Київ». Але додає, що у разі розірванні договору оренди команда впорається з новим викликом:

«Якщо нам скажуть – ми візьмемо кінотеатр на баланс. Адже ми єдине підприємство у місті, яке опікується кінотеатрами та культурними центрами: не даємо їх закрити, продати, намагаємося зробити їх сучасними. Ми ведемо фестивальну діяльність так само, як і кінотеатр «Київ», та співпрацюємо з Держкіно й іноземними представництвами».

КП «Київкінофільм» це мережа комунальних кінотеатрів. Наразі до неї входять 16 закладів: «Факел», «Промінь», «Старт», «Ліра», «Лейпциг», «Флоренція», «Київська Русь», «ім. Т. Шевченка», «Кіото», «Ленінград» («Дніпро»), «Загреб», «Братислава», «Краків», «Молодіжний», «ім. Ю. Гагаріна» та «Екран».

Що станеться з кінотеатром, якщо не подовжать оренду КЦ «Кінотеатр “Київ”»?

Найгіршого не станеться – кінотеатр «Київ» не піде шляхом «України» чи «Кінопанорами». Але постає питання, коли культурний центр повноцінно запрацює у звичному режимі.

За найпесимістичнішого сценарію, після передачі будівлі на баланс КП «Київкінофільм» кінотеатр може припинити роботу. Адже нинішні орендарі вільні забрати власне майно, яке не є предметом договору. А це – абсолютно все, починаючи від ламп освітлення і закінчуючи кінопроекційним обладнанням. Тому заяви щодо того, що кінотеатр продовжить функціонувати, можуть бути трохи передчасними.

Ще один сумнів – збереження вектору розвитку кінотеатру. У своїй заяві директорка Департаменту культури КМДА Діана Попова говорить лише про «меморандум між КМДА та кінофестивалем “Молодість”». Чи збережеться співпраця з такими заходами, як, наприклад, «Нове британське кіно», поки невідомо.

Кінотеатр «Київ» сьогодні. фотограф: Олекса-Київ

Чому важливо, щоб саме КЦ «Кінотеатр “Київ”» продовжував орендувати будівлю?

КЦ «Кінотеатр “Київ”» перетворив кінотеатр на культурний центр, який спеціалізується не тільки на кінопоказах, а й на фестивальній діяльності. Товариство зробило перший за 50 років капітальний ремонт будівлі зі збереженням первинного архітектурного ансамблю. Плюс забезпечило кінотеатр обладнанням та запустило три зали для демонстрації фільмів.

«За 20 років КЦ «Кінотеатр “Київ”» працював з усіма посольствами, які акредитовані в Україні, провів більше 200 заходів із зірками вітчизняного і європейського кіно та безліч фестивалів. За ці роки культурний центр відвідали Фані Ардан, Софі Лорен, Катрін Деньов, Ольга Куриленко, Венсан Касель та інші»

Також нинішнє керівництво кінотеатру розвинуло ефективну співпрацю з дистриб’юторами авторського кіно. Після дискваліфікації більшої частини київських кінотеатрів у центрі міста, залишається не так багато місць, де його прокатують.

Що про це думає кіноспільнота?

Picture of Пилип Іллєнко
Пилип Іллєнко

голова Держкіно

У кінотеатрі «Київ» виходять у прокат майже всі українські фільми, які створені, в основному, за підтримки Держкіно. Там відбуваються фестивалі, за підтримки Держкіно у тому числі, найбільші з яких – це «Молодість» і Docudays UA.

На сьогодні є команда, яка зробила кінотеатр «Київ» успішним, яка його зберегла, відреставрувала, перетворила на культурний центр і ним керує. Тому виникає запитання, навіщо взагалі передавати цей об’єкт.

У своєму дописі у фейсбуці я перелічую цілу низку питань, пов’язаних із передачею цього об’єкту від діючого орендаря до іншого підприємства. Бо кінотеатр – це не лише будівля. Це приміщення плюс сучасне обладнання, яке забезпечує функціонування всієї будівлі загалом та кінотеатру зокрема, менеджмент і трудовий колектив.

Якщо будівля повертається до міста, то це не означає, що кінотеатр переходить до КП «Київкінофільм». Це певний ризик, який може поставити під сумнів роботу кінотеатру в тому вигляді, в якому він є зараз, і запитання, на яке у мене немає відповіді, тому я і ставлю його публічно.

Picture of Андрій Халпахчі
Андрій Халпахчі

директор кінофестивалю «Молодість»

Безумовно, ми спираємося на кінотеатр «Київ», бо це найзручніше місце для проведення основної частини фестивалю. Плюс там відбуваються майже всі головні події міжнародного значення і частина українських прем’єр фільмів. Це не просто кінотеатр, а культурний центр, який має існувати у тому вигляді, в якому він є. І передача будівлі на баланс КП «Київкінофільм» може цьому зашкодити.

Чому? Бо КП «Київкінофільм» належить велика кількість кінотеатрів, з якими вони не можуть впоратися. Наприклад, «Київська Русь» досі не приведена до тями. Є й інші приклади.

До того ж я вважаю, що не має бути така кількість комунального управління. Я за те, щоб кінотеатр «Київ» залишився під керівництвом команди, яка зараз ним займається. Ми зі свого боку будемо намагатися підтримувати його.

Picture of Денис Іванов
Денис Іванов

директор кінокомпанії «Артхаус Трафік»

Ми працюємо з командою кінотеатру «Київ» із 2004 року. На наших очах кінотеатр реставрувався, та створювалася концепція кінокультурного центру. Разом ми втілили понад 60 проектів різних напрямів – це були національні фестивалі німецького, британського, французького і скандинавського кіно, допрем’єрні покази у рамках «Французької весни» тощо.

Нарівні з кінотеатром «Жовтень», «Київ» – це основне місце, де показується складне кіно. Майданчик зміг напрацювати унікальну публіку завдяки своїй концепції. Тому у повітрі повисло питання, що далі буде з кінотеатром, глядачами та культурним простором столиці. Зараз ми зареєстрували на сайті КМДА петицію щодо продовження терміну оренди будівлі КЦ «Кінотеатр “Київ”».

КП «Київкінофільм» – це не зло, вони вже декілька років наші хороші партнери з організації «Чілдрен Кінофесту». Але є певна помилка у тому, аби забирати кінотеатр від тієї команди, яка його розвивала протягом двадцяти років, акумулювала там унікальні кіноподії і не тільки заробляла гроші, а й приносила користь місту, та передати його до управління іншій організації.

Picture of Ярослав Юшков
Ярослав Юшков

директор кінокомпанії Kinove

З 2016 року ми проводили у кінотеатрі «Київ» фестиваль іспанського кіно та випустили там приблизно 20 релізів. Зараз ми вже запланували дві великі прем’єри, декілька невеликих релізів і фестиваль.

Юридично місто може не продовжувати термін оренди КЦ «Кінотеатр “Київ”». Але це буде несправедливо, зважаючи на проведену командою роботу.

Те, що зробила Вілія Іванівна за ці роки – це показово для кожного директора кінотеатру. Команда своїми силами створила культурний центр, який щороку зосереджує унікальні кінозаходи місцевого та міжнародного масштабу. Тож хотілося, аби вони й надалі змогли продовжувати свою роботу.

Picture of Кирило Марікуца
Кирило Марікуца

директор KyivMusicFilm

Ми співпрацюємо з кінотеатром «Київ» як із одним з основних партнерів. Особливо після закриття «України» та «Кінопанорами». Не дивлячись на те, що нам вдалося реалізувати не всі проекти, ми задоволені досвідом взаємодії з культурним центром. На мою думку, керівництво закладу знаходить чудовий баланс між комерційним і некомерційним кіно на користь першого.

У нинішній ситуації ми маємо два побоювання. Перше – вже не один кінотеатр був переведений з комунальної власності у приватну, після чого припинив своє існування. Не треба далеко йти: «Кінопанорама», «Україна», «Дружба» – всі спочатку були комунальною власністю. Не маю сумнівів, що така ситуація неможлива під час керівництва КЦ «Кінотеатр “Київ”» – вони довели це своєю 20-річною систематичною працею.

Друге – новий менеджмент. КП «Київкінофільм» – це краще, що відбувалося з комунальними кінотеатрами за часів незалежності України. Вони об’єднуються, на них виділяються гроші та оновлюється обладнання. Той же кінотеатр «Ліра» нарешті може називатися кінотеатром, адже до цього він тривалий час не був обладнаний сертифікованою кінопроекційною технікою. Та у КП «Київкінофільм» вже достатньо викликів. Чи вистачить їм сил та енергії керувати кінотеатром, у якому відбувається 80% кінофестивалів країни, і чи раціонально змінювати менеджмент, який довів свою кваліфікованість? Все це доволі суперечливі питання.

Сподобалась стаття?

Допоможи Moviegram стати кращим

0 0 голоси
Рейтинг статті

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі