Гайд по найцікавішим прем’єрам фестивалю

Docudays UA щороку представляє програму, через яку хочеться піти з дому і кинути роботу назавжди на цілий тиждень. Але навіть так неможливо передивитися всі фільми фестивалю, а от перехопити найголовніше – цілком реально.

The Yes Men: Згодні бунтують

Фільм-відкриття оповідає про дует активістів The Yes Men, Жака Сервіна та Ігоря Вамоса, що вже двадцять років ведуть медійну війну із корпораціями. Вони створюють фейкові сайти, котрі досконало копіюють оригінали, виступають від імен експертів корпорацій та політиків – і все це лише для того, аби винні не лишились без уваги ЗМІ та, як результат, були покарані.

До того ж, The Yes Men час від часу випускають фільми, де втілюють один з улюблених методів, що зветься корекцією особистості. Вдаючи інших, вони і на великому екрані наносять удар за ударом корпоративній машині. «The Yes Men: Згодні бунтують» продовжує магістральну лінію їхньої активності, також приділяючи увагу рефлексії своїх героїв: Жак Сервін та Ігор Вамос вже досягли середнього віку, а кліматичні проблеми і досі не вирішуються.

Play Video
Оригінальна назва: The Yes Men
Режисер: Лора Нікс
Країни: Нідерланди, Данія, Франція, Німеччина, США

Процес:

Російська держава проти Олега Сенцова

Ми вже писали про цей фільм у наших щоденниках з Берлінале, але не зайвим буде зробити це іще раз. «Процес: Російська держава проти Олега Сенцова» відсторонено і обережно показує деталі псевдосуду над українським режисером. Аскольд Куров, який вже не вперше знаходить болючі точки російського суспільства, цього разу залазить у її самісіньке кафкіанське нутро, де стає очевидно, що лише такими абсурдними справами система здатна підтримувати сама себе. Один із найважливіших фільмів фестивалю й, можливо, всього року.

Play Video
Режисер: Аскольд Куров
Країни: Естонія, Чехія, Польша

Неправильні елементи

Джонатан Літелл видав у 2006-му роман «Благоволительниці», де досліджував природу інституційного насилля та масових вбивств. У «Неправильних елементах» він продовжує заглиблення у тему, фактично повторюючи методи «Акта вбивства» Джошуа Оппенгеймера, зокрема змушує винуватців вертатися на місця старих злочинів та оповідати про події, що там відбулися. Втім, ситуація у Літтела ще неоднозначніша, адже його герої – колишні бійці Господньої армії опору, яких викрали у 12-13-річному віці. Ще не повністю розуміючи, що вони роблять, ці діти водночас ставали і жертвами, і вбивцями, яким тепер вкрай непросто вписатися у вороже налаштоване суспільство.

Play Video
Оригінальна назва: Wrong Elements
Режисер: Джонатан Літтелл
Країни: Франція, Німеччина, Бельгія

Я не твій негр

Рауль Пек відзначився на цьогорічному Берлінале фільмом про молодого Карла Маркса, а ще – змагався за «Оскар». Щоправда, статуетки «Я не твій негр» не отримав, але встиг припасти до душі глядачам і критикам. Власне, ця стрічка – вдумливе читання незавершеного тексту американського письменника Джеймса Болдуїна, де переплітаються його роздуми щодо життя афроамериканця у часи боротьби за рівні права та спогади про трьох убитих друзів, Малкольма Ікса, Медґара Еверса та Мартіна Лютера Кінґа. Текст доповнюється уривками з фільмів, а також фото- та кінохронікою, ефектно занурюючи нас у часи, коли бути афроамериканцем означало боротися.

Play Video
Оригінальна назва: I Am Not Your Negro
Режисер: Рауль Пек
Країни: Франція, США, Бельгія

Демон скорботи

«Демон скорботи», він же – «Бегемот», поєднує поетичність «Божественної комедії» з непривабливим станом речей Внутрішньої Монголії. Внаслідок агресивного видобутку вугілля там зникає вода, а люди змушені переїжджати з обжитої місцевості. Довершує берзрадісну картину виснажлива шахтарська праця, яка потребує надлюдських зусиль та нехтування власним здоров’ям. Та все це мало обходить Бегемота – біблійне чудовисько, за будь-яких часів харчується горами, коли кам’яними, а коли і людськими.

Play Video
Оригінальна назва: Behemoth
Режисер: Ліанґ Жао
Країни: Великобританія

Головна роль

Сергій Буковський знімав гідну українську документалістику ще до того, як це стало мейнстримом. Облишивши чужі історії, нині він оповідає про свою матір, акторку Ніну Антонову. За життя їй лише раз пощастило отримати справжнє визнання – за головну роль у першому радянському кольоровому багатосерійному телефільмі «Варчина земля». З того часу минуло 45 років, головні здобутки вже позаду, але життя і досі триває.

Play Video
Оригінальна назва: Головна роль
Режисер: Сергій Буковський
Країни: Україна

Венери

«Венери» – проект двох датських режисерок, що спочатку мав стати еротичною стрічкою, заснованій на власному досвіді запрошених героїнь. Та оголеність і довірлива атмосфера спровокували неочікувану відвертість жінок, котрі розповіли те, про що зазвичай мовчать. Їхні історії створюють цілісний образ, який цілком здатен наштовхнути на переосмислення жіночої сексуальності.

Play Video
Оригінальна назва: Venus
Режисер: Леа Ґлоб, Метте Карла Альбрехтсен
Країни: Данія, Норвегія

О Інтернет! Мрії цифрового світу

Вернер Герцог, як і його колега Вім Вендерс, останнім часом знімає дивні художні фільми, що навіть віддалено не нагадують колишні шедеври. А от з документалістикою в обох режисерів все навпаки – кожна їхня неігрова стрічка робить вагомий внесок у кінематограф.

В «О Інтернет! Мрії цифрового світу» Герцог досліджує історію віртуальності – від зародження до сьогодення, а ще тестує реальність за законами онлайну. Оригінальний підхід вже встиг зібрати купу захоплених відгуків на «Санденсі», де картину прозвали чи не найкращим фільмом року. Що ж, Вернере, ми йдемо перевіряти.

Play Video
Оригінальна назва: Lo and Behold
Режисер: Вернер Герцоґ
Країни: США

Dixie Land

«Українські шерифи» Романа Бондарчука лиш минулого року тріумфально проїхалися серцями глядачів, а нині режисер вже має нову історію. У «Dixie Land» він оповідає про однойменний дитячий оркестр, долю його учасників та їхнє дорослішання. І, здається, життя оркестрантів Бондарчука не настільки сонячне, як чорноморські пляжі, біля яких вони грали.

Play Video
Оригінальна назва: DixieLand
Режисер: Роман Бондарчук
Країни: Україна

День звільнення

Фільм-закриття знайомить із гуртом Laibach – одним із засновників жанру індастріал, що майже від самого зародження був заборонений у рідній Югославії. Їхні тексти та елементи сценічного шоу, що включали у себе мілітаристську естетику, непокоїли тодішню владу, але припали до душі… правителеві Північної Кореї. Так Laibach став першим рок-гуртом в історії, який зіграв концерт у Північній Кореї, зумівши втиснути свої тексти та погляди у шпаринки ідеологічної цензури країни. Втім, після цього фільму та «У променях сонця» Віталія Манського, який показували на минулорічному Docudays, видається, таких шпаринок не так вже й мало.

Play Video
Оригінальна назва: Liberation Day
Режисер: Уґіс Олте, Мортен Траавік
Країни: Норвегія, Латвія

Сподобалась стаття? Допоможи Moviegram стати краще

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Docuday’s UA