Як це дивитися: «Горе-творець» Джеймса Франко

 | Юрій Самусенко

Тисяча і одне обличчя хамелеона-актора

Вундеркінд Джеймс Франко із сонячного Пало-Альто зараз відомий переважно своїми комедійними ролями. Попри свою славу Джеймс намагаєтсья знайти себе мало не у кожній галузі мистецтва. Разом із товаришем Тімом О’Кіфом вони створили рок-гурт Daddy і записали альбом, натхнений ранніми The Smiths. Франко встигає також писати есеї: про значення селфі для The New York Times, про свою першу роботу в «Макдональдсі» для Washingtonpost та оповідання про побачення з Ліндсі Лохан для Vice. Він екранізував Вільяма Фолкнера та Кормака Маккарті, отримав «Золотий глобус» і проводив церемонію «Оскар» у рік, коли і сам номінувався. Хто ж, у біса, ця людина-оркестр? Звісно, питання не має чіткої відповіді. Можливо, у час написання цих слів Джеймс Франко вже займається новим чудернацьким проектом, про який ми незабаром дізнаємося.

Він починав із серіалу Джадда Апатоу «Диваки та навіжені», виконав роль свого життя у байопіку про Джеймса Діна, знімався у блокбастерах («Людина-павук») та, зрештою, найкомфортніше почувається у комедіях із Сетом Рогеном. Вони познайомилися на знімальному майданчику серіалу Апатоу і стали хорошими друзями. Їхні комедії часом зривали непоганий бокс-офіс. Один із фільмів навіть звів зовнішню політику Америки нанівець: славнозвісне «Інтерв’ю» про вбивство північнокорейського лідера Кім Чен-Ина ще й зумовило скандал із викриттям планів студії Sony. Попри такі масштаби, цьогоріч Джеймс Франко не удостоївся навіть номінації на «Оскар», але, схоже, зняв фільм, що найбільш резонує з його життям і творчістю.

Тим часом у Лос-Анджелесі 2002 року продавець джинсів та курток Томмі Вайсо пише сценарій до свого амбіційного проекту «Кімната». Зйомки видалися ще тим випробуванням. Незважаючи на задушливу спеку на знімальному майданчику, актори навіть не мали змоги пити воду. Зрештою, і прем’єра у Лос-Анджелесі обернулася фіаско. Глядачі сміялися та відверто глузували з «Кімнати». Стрічка скидалася на те, що іншопланетянин підглянув життя на планеті Земля і вирішив зробити з цього серйозний драматичний фільм. Та поступово оглядачі та критики звертали увагу на Томмі Вайсо та його фільм з позитивного боку. У ньому є якась чудернацька привабливість, від якої хочеться задуматися над сакраментальним: чим справді думав автор. І щоразу, коли Томмі намагається пояснити бодай якусь деталь сюжету в інтерв’ю, то заплутується ще більше. На допомогу йому прийшов товариш та актор «Кімнати» Грег Сестеро. Вони з Вайсо разом розробляли стрічку і довгий час жили в одному помешканні. Власне, були нерозлучними друзями. Нікого не нагадує? Грег написав про зйомки фільму та описав свій досвід максимально детально у книжці «Горе-творець». Цей нон-фікшн потрапив до рук Джеймса Франко, і почалося…

Горе-творець

Франко побачив у історії «генія, що зазнав поразки» віддзеркалення своїх минулих помилок. Придбавши для екранізації книгу, він залучив до зйомок друзів і зробив історію ще ближчою до своєї реальності. Джеймс грає Томмі, який випрошує у продюсерів допомоги і грошей для зйомок свого magnum opus. Його товариша по нещастю і співмешканця Грега грає рідний брат Франко – Дейв. Між їхньою дружбою, за всіма законами жанру, постає дівчина, роль якої дісталася Елісон Брі, дружині Дейва Франко. Цей конфлікт надихає Томмі написати сценарій та зняти стрічку, яка ненароком стане найгіршим фільмом усіх часів та народів. Останнє твердження можна піддавати сумніву, адже за наших часів «Кімната» впоралася із завданням, якого не ставила перед собою напочатку, – розважити.

«Горе-творець» – розважальний лише наполовину. Франко розповідає історію ніким не зрозумілого автора, який із пристрастю фільмував свій проект. Комедійних моментів аж ніяк не бракує, але основну увагу він приділяє саме драматичній складовій. Найвдаліший прийом стрічки – це спроба покадрово перезняти власне саму «Кімнату» з усією любов’ю до оригіналу. Дивакуватість акторської гри та інтер’єру збережена зі швейцарською точністю. Другим вдалим рішенням стала інтонація стрічки. Джеймс не насміхається з образу Вайсо, хоча трагедія автора могла би легко перетворитися на фарс чи абсурд у руках іншого режисера. З моменту виходу «Кімнати» минуло вже 15 років і головні герої фільму виросли зі своїх юних амбіцій. За цей час стрічка Вайсо встигла стати культовою і полюбитися глядачам за свою химерність. Джеймс Франко лише вловив потрібний вайб від неї і показав, що мрії – не те, чим здаються.

The Disaster Artist, 2017
режисер: Джеймс Франко
жанр: комедійний байопік
в головних ролях: Джеймс Франко, Дейв Франко, Сет Роген

Play Video

АСОЦІАТИВНИЙ РЯД

Play Video

Кімната
реж. Томмі Вайсо

Власне, без перегляду оригінальної стрічки глядач, можливо, нічого не втратить, але з її ознайомленням отримає певний досвід. Чи він буде позитивним, то вже інша справа. Усе ж таки випробування поганими стрічками можуть пройти не всі. Хоча Джеймс Франко й екранізував саме книгу, а не фільм, його неодмінно приваблювала гіпнотичність перфомансу Томмі Вайсо, яку важко відтворити достовірно. Та й знайти щось подібне у кінематографі, як шукати голку в сіні. Футбольна гра у смокінгах, фотографії ложок в оселі головного героя – це лише поверхня для химерного розуму творця.

Play Video

Ед Вуд
реж. Тім Бертон

У 1990-х Бертон надихнувся прикладом ще одного горе-творця і зняв фільм про режисера «Плану 9 з відкритого космосу». Годі й казати, трагікомедія вийшла ще та. Цікаво, що зі стрічкою Франко можна знайти кілька паралелей: Ед Вуд, як і Вайсо, зустрічався з режисерами, які замість порад гнали автора подалі від кінематографу. Зрештою, обидва отримали культовий статус і славу, якої не прагнули.

Play Video

Trout Mask Replica
альбом гурту Сaptain Beefheart and his Magic Band

Рок-альбом американського гурту свого часу перевернув музичну індустрію з ніг на голову. На youtube-каналі VOX по кісточках розібрали цю музичну «репродукцію маски форелі». Та який стосунок має альбом до Джеймса Франко, якщо жоден трек з нього не звучить у стрічці? Усе просто: на перший погляд цей лонгплей какофонія та бридкий інструментальний збірник непорозумінь. Річ у тім, що гурт капітана Біфхарта грає на кожному інструменті з різним ритмом і разом це створює враження чи то геніального твору мистецтва, чи то просто сміття. «Горе-творець», по суті, теж розповідає історію про щось величне, що в очах глядачів перетворюється на «пшик».

Play Video

Кімната, повна ложок
реж. Рік Гарпер

Хто такий Томмі Вайсо? З якої він країни? Урешті-решт, звідки у нього 6 мільйонів доларів на фільм «Кімната»? Режисер Рік Гарпер провів власне розслідування. І якщо художній фільм Франко не має на меті відповідати на ці питання, то стрічка «Кімната, повна ложок» сповна перемиває кісточки Вайсо. Це справжня гонзо-журналістика з отриманням конфіденційної інформації. Ба навіть сам Томмі постійно шукав привід закрити виробництво цього фільму. Тому можна розглядати стрічку як зворотний бік «Кімнати» і її творця.

Шекспір

Твори Шекспіра

Щоб зрозуміти стандарт якості для Томмі Вайсо, треба неодмінно ознайомитися з «Макбетом» Вільяма Шекспіра. Томмі постійно наслідує головного героя і намагається створити трагедію з «Кімнати». Одночасно стрічку можна дивитися як комедійний шарж від англійського класика з абсурдистським гумором і щохвилинною зміною мотивацій персонажів. Джеймс Франко пом’якшує життєвий драматизм актора. Якщо розглядати «Горе-творця» як відгомін почуттів Вайсо, то можна помітити улюблені теми Шекспіра – зневагу до аристократії і водночас тягу до влади.

Play Video

Бунтар без причини
реж. Ніколас Рей

Персонаж Джеймса Діна не може знайти порозуміння зі своїм оточенням. Він бореться за увагу дівчини. Не дивно, що Томмі знайшов якісь паралелі між стрічкою Ніколаса Рея і своїм життям. Джеймс Франко грав Джеймса Діна і тому чудово розуміє, що Вайсо знаходить в образі безпричинного бунтаря. Не зайвим буде сказати, що фраза «You are tearing me apart» запозичена саме з цього фільму.

Ярослав Друзюк

Ярослав Друзюк
редактор The Village Україна

ЯК ЦЕ ДИВИТИСЬ…

коли ти білий чоловік ..

Не вірте нікому, хто каже, що «Кімната» – це «фільм ні про що». У найкращої поганої стрічки в історії кіно є одна чітко визначена тема, яка цілеспрямовано веде її вперед попри те, що все навколо палає. Це стара, як світ, тема – невдоволення білого чоловіка ставленням до себе.

Персонаж Томмі Вайсо накладає на себе руки (спойлер!), тому що відчуває, ніби його зневажили всі, хто тільки міг: на роботі підвищення не дають, наречена зраджує, найкращий друг встромляє ніж у спину. «Подивіться, до чого мене довели, це все ваша провина».

Іронії тут вистачає – надто через те, що у сучасному Голлівуді тільки заможний білошкірий чоловік міг би витратити на подібне висловлювання стільки коштів.

Ще більше іронії у тому, що увіковічнити Вайсо у «Горе-творці» взявся інший заможний чоловік із білим кольором шкіри – Джеймс Франко. Після низки звинувачень у непристойній поведінці на адресу актора, висловлених одразу після вручення йому «Золотого глобуса», коло замкнулося. Ну про яку неповагу до білих чоловіків може йти мова, якщо насправді проблема полягає у тому, що в індустрії, у якій вони одноосібно керують ціле століття, у них занадто багато влади? Адже жінки, які зараз звинувачують Франко, були або акторками у його фільмах, або його студентками.

Це все до чого, власне – «Якби багато людей любили одне одного, у світі жилося б значно краще».

 Сподобалась стаття? Допоможи Moviegram стати кращим

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Як це дивитися

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.