Вулицями вашого міста ходять озброєні люди без розпізнавальних знаків, державний кордон вільно перетинають російські війська, а міжнародні структури лише закликають «шукати дипломатичних рішень». Та цього разу йдеться не про Україну, а про… Норвегію.

«Окуповані» (Okkupert) – норвезький серіал, який вийшов на екрани у жовтні 2015 року. Це історія про дуже недалеке майбутнє, в якому криза на Близькому Сході суттєво обмежила доступ до нафти, а США вийшли з НАТО. Глобальне потепління спричинило кліматичні катаклізми в Норвегії, завдяки чому до влади в країні приходять «зелені». Вони обіцяють відмовитися від видобутку нафти і газу та повністю перейти на альтернативні джерела енергії. Євросоюз дана політика не влаштовує, тож він санкціонує фактичну окупацію Норвегії Росією.

SI VIS PACEM, PARA BELLUM

Це історія безпомічності. Історія країни, яка стала заручницею інтересів сильніших держав. Це серіал-роздум про те, що можна і що варто робити за таких обставин. Це хроніка намагань уникнути повноцінної війни. Але, як ми знаємо з Макіавеллі, уникнути війни нереально – її можна лише відтермінувати на користь вашого супротивника.

Прем’єр-міністр – ідеаліст. Ідеалістам по життю завжди важко

Найсильнішою стороною серіалу є правдоподібне розмаїття сторін конфлікту. В «Окупованих» воно помітно краще передає складність політики, аніж у багатьох інших політичних стрічках.

Прем’єр-міністр відчайдушно намагається врятувати свою країну, але навіть однопартійці вважають його зрадником і слабаком. Журналісти критикують прем’єра, але чи пропонують вони якусь альтернативу? Окремі персонажі зближуються із російською стороною, сподіваючись таким чином допомогти Норвегії, але до ефективності їхніх рішень і вчинків лишається чимало питань. Націоналісти чинять нібито цілком справедливий партизанський опір, але, по факту, йдеться про відчайдушний тероризм, і ця боротьба видається майже безнадійною.

МАЙЖЕ «УКРАЇНСЬКИЙ СЦЕНАРІЙ»

Багато хто побачив у сценарії паралелі з Україною. Справді, їх багато: «зелені чоловічки», вторгнення ніби з метою захисту громадян РФ, провокації, наскрізь брехлива риторика дипломатів і спроби «вберегти мир», через які помирають дедалі більше людей. Сценаристи явно черпали натхнення з новин про україно-російський конфлікт.

Росіян у серіалі зобразили неочікувано правдоподібно

Однак серіал «Окуповані» не варто сприймати суто як переспів історії про Донбас і Крим. Радше це спекуляція на тему «А якщо б таке трапилось у Західній Європі?». Акценти змінено. Тут немає мовного питання, зате є проблеми екології, присутнє подібне до Бога (невидиме, але всемогутнє) нафтове лоббі.

Однак головним антагоністом практично від самого початку є не нафтова змова і навіть не підступне й жорстоке російське ГРУ, а Євросоюз. Адже це, фактично, ЄС санкціонує окупацію Норвегії заради стабільного потоку нафти. Коли ж окупація починає набувати більш відвертих і страхітливих форм, ЄС не робить практично нічого і лише закликає до «пошуку дипломатичних рішень». В цьому аспекті історія настільки болюче перегукується із українськими реаліями, що після завершення чергової серії залишається враження, ніби випуск новин подивився, а не серіал.

In Soviet Russia oil drills you

Однією з другорядних сюжетних ліній виступає історія чеченців, що живуть у Норвегії як біженці чи то другої, чи то іще першої Чеченської війни. Автори серіалу водночас показують, як добре призабуті світом рани військових конфліктів можуть відкритися наново, та виявляють неабияку обізнаність в історії російської агресії. Думка, яка не звучить, але відчувається поміж рядків: ми не перші. Епізоди серіалу згадують різноманітні види порушень прав людини, якими відома Росія: убивство журналістів, тортури, використання в’язнів як рабів тощо.

В Норвегії також є місце для невеличкого Майдану

Скандинавські ЗМІ пишуть, що другий сезон «Окупованих» має вийти восени 2017 року. Цікаво передовсім буде побачити, які нові теми з реалій, і зокрема – з життя Криму та Донбасу, залучать норвежці до свого політичного трилеру. Та й взагалі – як далеко може зайти окупація?

Сподобалась стаття? Допоможи Moviegram стати краще

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Серіали