Що відрізняє відеоігри від усіх інших «відео-» продуктів? Інтерактивність – можливість зробити щось і отримати на це фідбек. Всупереч стереотипам, інтерактивність в іграх не обмежується лише можливостями стріляти у ворогів та перестрибувати провалля. Мало хто всерйоз задумується над тим, які шикарні інструменти вона дає для розповіді історій.


Пережити все на власній шкурі


Найочевидніше: гра змушує докладати зусиль, навіть коли вона справді зводиться до стрільби та стрибків. Гра не допускає пасивності, навіть якщо вона проста. Гра примушує концентруватися на вирішенні поставлених нею задач.

Звісно, чим завдання складніші, тим ефект відчутніший. Справді хороша гра розказує історію не лише через заставки та діалоги, але і через сам спосіб, у який доводиться грати.

Зима в Don’t Starve

Складний симулятор виживання, на кшталт Don’t Starve, не марнує часу на демонстрацію страшних пазурів дикого звіра – він ще й дає відчути, наскільки гравцю легко загинути. Така іграшка не стане розжовувати мотивацію героя красти у гігантських пташок яйця – вона просто дасть вам обмежені ресурси для виживання.

І хоча будь-яка гра настільки ж несправжня, як і фільм, гравець – це завжди співучасник. А глядач (або читач) – лише свідок в абсолютній більшості випадків.

 


По-справжньому складний вибір


У сучасних іграх моральний вибір стає все популярнішим елементом. Часто він трапляється аж наприкінці – щоб визначити, буде хеппі-енд чи щось похмуріше. Однак багато ігор дають змогу робити важливі рішення по ходу сюжету і неодноразово змінювати його русло.

Скажімо, друга частина серії «Відьмак» дозволяє пройти добрячий шмат головної сюжетної лінії двома взаємно виключними шляхами. Кожен із цих шляхів розкриває особливий погляд на події гри. І з наслідками свого вибору доведеться часом зіткнутиися і у фінальній, третій частині «Відьмака».

Геральт дивиться на тебе, як на Дитя Неждане.

Серія Dishonored вплітає мораль безпосередньо в ігролад: фінал гри залежить від рівня агресії гравця і багатьох дрібних рішень. Звичайно, це неабияк заохочує проходити подібні ігри по декілька разів, аби побачити усі можливі пояснення та деталі сюжету.

До того ж, складність морального вибору еволюціонувала за останні 20 років від очевидних дихотомій «добро/зло» до менш одностайних «порядок/свобода» чи навіть іще складніших. В тому ж «Відьмаку» вам рідко пропонують очевидно хороші варіанти: часто доводиться обирати між фанатиками та іншими фанатиками.

Нічого хорошого це не віщує. Втім, у Dark Souls взагалі нічого не віщує хорошого.

Альтернативні фінали у культовій серії Dark Souls взагалі змусять осмислювати та інтерпретувати події гри задовго після того, як її буде пройдено. На цю тему і досі точаться філософські дискусії на форумах, присвячених відеогрі.

Звичайно, казати, що «ви самі творите історію», як це іноді полюбляють робити маркетологи – лише рекламна маніпуляція. Вибір гравця, наскільки б широким він не був, лишається насамперед визначеним розробниками. Однак наявність цього вибору дозволяє великою мірою сформувати той варіант історії, яку б гравець сам хотів пережити.

 


Головна сюжетна лінія – це не головне


Сьогодні навіть відеоігри з примітивною графікою від невеличких незалежних студій дозволяють гравцю досліджувати ігровий світ. Ось цей елемент дослідження грає надзвичайно велику роль для створення правдоподібного і цікавого світу.

Скайдайвінг із застосуванням власного вертольота – лише одна з незліченних активностей GTA V.

Якщо взяти такі серії, як GTA, Fallout, втретє згадати «Відьмака» і залишити в них тільки головні сюжетні лінії, то це були б досить непогані, однак явно не культові відеоігри, якими вони є. Ці серії здобули своє визнання великою мірою тому, що вони пропонують зійти з протореного шляху сюжету і пройтися вузенькими стежками другорядних квестів та потаємних закутків. Це можливість всередині гри почитати книжку чи підслухати розмову перехожих. Це загадкові хащі, в яких ви можете глибше познайомитися зі створеною авторами гри реальністю або просто пережити якусь цікаву невелику історію – хай і дещо відсторонену.

Окремої уваги тут заслуговують так звані «пасхалки» – приховані, здебільшого, анекдотичні посилання на відомі фільми, книги або інші ігри.

Якщо дівчинка назве своє ім’я… А, ні. Не назве.

Більше того, в епічній Elder Scrolls центральний сюжет – це взагалі радше тільки привід. Привід ввести гравця у казковий світ, сповнений милих і страхітливих та формально необов’язкових дрібниць – таких, як чудові гірські краєвиди або повноцінні короткі оповідання у книжках, розкиданих по всьому ігровому світу. Кого турбує головний квест, якщо можна шукати скарби, будувати власний будинок чи узятися за відродження Гільдії Злодіїв?

Видовищні гори у Skyrim

Є цілі ігри, які побудовані суто на дослідженні. Скажімо, як Gone Home, яка занурює гравця у світ 1990-их через масу побутових предметів. Або Twelve Minutes, що має вийти незабаром – у ній гравцю надається всього 12 хвилин, аби зрозуміти, в чому взагалі полягає суть гри.

Одна з кімнат Gone Home

Важлива деталь щодо сказаного вище: дослідження світу здебільшого не є обов’язковим. Таким чином, гравець сам вирішує, наскільки він хоче заглибитися в історію. Чи він проживе її разом з героями, чи дістанеться правди щодо кожного з них – чи просто пробіжить, щоб убити вечір.

Продумана гра пропонує багатошаровий об’ємний сюжет, в який приємно занурюватися знову і знову. Сполучення різних форм інтерактивності дозволяє не просто зіграти, але й виконати роль у чужій історії та до певної міри переінакшити її власними діями. Це те, чого не дозволить (принаймні, поки що) ані кіно, ані книга.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Відеоігри

 • Pingback: Вихід онлайн: Moviegram | Дамітріанство()

 • Елена

  Хочу подякувати за статтю та за ідею розпочати ігровий розділ!
  і запитати) чи не могли б ви порадити людині, що жодного разу не грала в комп’ютерні ігри (якось так дивно життя склалося)) з якої гри почати? І ще, можете зорієнтувати, чи є ігри безкоштовні, чи за всі треба платити? просто для першої спроби пограти якось не хочеться витрачати гроші, раптом взагалі не сподобається

  • Dmytro Prokopchuk

   Добридень, Олено!

   Так, безкоштовні ігри є – здебільшого це ігри незалежних розробників. Не всі вони однаково хороші, але є і дуже цікаві. Ціна платних ігор, як і порядок оплати, може різнитися – від одного долара до десь 50. І звісно, ігри всі дуже різні, тому за одну гру адекватно познайомитися з цим світом навряд чи вдасться. Але почати можна з чогось простого.

   (посилання синім не виділяються, але клікнути на них можна!)
   1. Для персонального комп’ютера. Раджу спробувати безкоштовну Lost Constellation, про яку можна прочитати більше тут: https://krithit.wordpress.com/2016/01/07/lost-constellation/
   2. Для мобільного пристрою. Раджу знайти в Google Play Market гру під назвою Kingdom Rush. На моє переконання, це найкраща стратегія, яка виходила на мобільні пристрої.
   3. Є небезкоштовна, але шикарна і нині дуже дешева гра-головоломка, яку можна купити на сайті GOG https://www.gog.com/game/world_of_goo
   4. На майбутнє раджу встановити безкоштовну програму Steam, в магазині якої постійно є якісь знижки і також можна дізнатися думки інших гравців про кожну окремо взяту гру http://store.steampowered.com/about/?l=ukrainian

   Сподіваюся, допоміг. Якщо ні – запитуйте ще.

   • Елена

    Дуже-дуже дякую за розгорнуту відповідь!!!
    Піду приєднуватись до світу ігор))

 • Тетяна

  привіт) а можете порадити якусь гру схожу на The Wolf Among Us (про яку ви нещодавно писали) тільки безкоштовну? цікавить нуарна стилістика і тд
  буду дуже вдячна за допомогу!

  • Dmytro Prokopchuk

   Привіт!
   Головна проблема – я не знаю про (нормальні) безкоштовні нуарні ігри. Щоби скоротити витрати, раджу почекати близько двох тижнів – на Steam має бути розпродаж. Про ці розпродажі я незабаром напишу окремий матеріал.

   Суто по іграх, які варті уваги в цій стилістиці…

   1. Напевно, найбільш подібною за атмосферою грою буде L.A. Noire. Це, власне, приклад великого продукту, який обігрує елементи даного жанру – з детективом у капелюсі, внутрішніми діалогами, розслідуваннями, помірно розбавленим погонями і перестрілками. Як на мене, це безпечний варіант для покупки, ця гра якщо і не геть вразить, принаймні точно не розчарує. http://store.steampowered.com/app/110800/

   2. Я би радив принаймні подивитися більш похмуру і стильну Blues and Bullets, яка продається як серіал. Там можна купити спершу лише один епізод, а решту – якщо сподобається перший. От вона – це вже 100% нуар: чорно-білі і червоні тони, колишній коп, злочини на грані містики, віскі у шухляді, повний фарш. http://store.steampowered.com/app/378660/?l=ukrainian

   3. Також звертаю увагу, що The Wolf Among Us – це дітище студії Telltale Games. Ця студія спеціалізується на іграх-серіалах. Можливо, Вам буде до смаку не стільки нуарний детектив, скільки власне ось такого роду багатосерійні ігрові історії. Telltale мають власні серії The Walking Dead (про групу, що виживає в зомбі-апокаліпсисі) та – за мотивами “Ігор престолів” – The Game of Thrones.

   Є ще багато ігор, які активно покладаються на нуарну стилістику, однак не мають елементів детективу, тобто з ігрової точки зору вони ДУЖЕ відмінні від The Wolf Among Us.

   Сподіваюся, відповів?

  • Dmytro Prokopchuk

   Привіт!
   Головна проблема – я не знаю про (нормальні) безкоштовні нуарні ігри. Щоби скоротити витрати, раджу почекати близько двох тижнів – на Steam має бути розпродаж. Про ці розпродажі я незабаром напишу окремий матеріал.

   Суто по іграх, які варті уваги в цій стилістиці…

   1. Напевно, найбільш подібною за атмосферою грою буде L.A. Noire. Це, власне, приклад великого продукту, який обігрує елементи даного жанру – з детективом у капелюсі, внутрішніми діалогами, розслідуваннями, помірно розбавленими погонями і перестрілками. Як на мене, це безпечний варіант для покупки, ця гра якщо і не геть вразить, принаймні точно не розчарує. http://store.steampowered.com/app/110800/

   2. Я би радив принаймні подивитися більш похмуру і стильну Blues and Bullets, яка продається як серіал. Там можна купити спершу лише один епізод, а решту – якщо сподобається перший. От вона – це вже 100% нуар: чорно-білі і червоні тони, колишній коп, злочини на грані містики, віскі у шухляді, повний фарш. http://store.steampowered.com/app/378660/?l=ukrainian

   3. Також звертаю увагу, що The Wolf Among Us – це дітище студії Telltale Games. Ця студія спеціалізується на іграх-серіалах. Можливо, Вам буде до смаку не стільки нуарний детектив, скільки власне ось такого роду багатосерійні ігрові історії. Telltale мають власні серії The Walking Dead (про групу, що виживає в зомбі-апокаліпсисі) та – за мотивами “Ігор престолів” – The Game of Thrones.

   Є ще багато ігор, які активно покладаються на нуарну стилістику, однак не мають елементів детективу, тобто з ігрової точки зору вони ДУЖЕ відмінні від The Wolf Among Us.

   Сподіваюся, я відповів?

   • Тетяна

    дуже дякую!! буду чекати на розпродаж)

 • Pingback: Стівен Содерберг представив перший інтерактивний серіал – Moviegram()