21 анімація кінофестивалю Linoleum

Фільми про жіноче тіло, цифрове майбутнє, життя та смерть

Linoleum – це міжнародний фестиваль актуальної анімації та медіамистецтва. Він має декілька конкурсних та позаконкурсних програм, майстер-класи, лекції, покази експериментальної анімації та відеоарту. Організатори фестивалю ставлять собі амбітну мету – популяризація, розвиток та просування незалежної анімації в Україні. Цього року Linoleum відбудеться з 2 до 6 вересня на онлайн-платформі Megogo, а 5 вересня о 18:00 відбудеться офлайн показ у кінотеатрі «Планета кіно» в ТЦ «Блокбастер» на якому покажуть 10 обраних анімацій з програми. Ми вирішили звернути увагу на позаконкурсні програми цьогорічного фестивалю та обрали з них найцікавіші анімації, які приваблюють винахідливим стилем, відвертим задумом або контроверсійною подачею.

програма

Сучасна японська анімація

«Парад» Еріка Саті

«Parade» de Satie, Кодзі Ямамура

Куратором цьогорічної програми «Сучасна японська анімація» став японський анімаційний режисер Кодзі Ямамура. Відомий він насамперед за анімованим фільмом «Гора Голова» (Mt. Head), який одержав номінацію на «Оскар» у 2003 році. Роботи Кодзі Ямамури примітні тим, що виконані в дусі класичної японської анімації, на відміну від звичного для всього світу аніме. Режисер відібрав для програми фільми, які за останні п’ять років створили незалежні японські аніматори – студенти та професіонали. До програми також увійшла стрічка самого Кодзі Ямамури. Анімація «Парад «Еріка Саті» покликається на балет французького композитора Еріка Саті, який працював на початку XX століття. Хоча оформленням оригінальної постановки займався Пабло Пікассо, цей фільм у своєму сюрреалістичному вимірі нагадує радше роботи Сальвадора Далі. Кодзі Ямамура цитує есеї Еріка Саті про музику та завдяки можливостям анімації відтворює образи «реалістичного балету», які виходять за межі реальності.

програма

Ladies First

Усі її вмираючі коханці

All Her Dying Lovers, Анна Беннер, Елюнед Зої Айяно

Документальна анімація «Усі її вмираючі коханці» спирається на історії, які були опубліковані міжнародними таблоїдами у 2014 році. У них йде мова про медсестру з Чехословаччини часів Другої світової війни. Важко сказати, що насправді відбулося тоді. Автори намагаються вдихнути друге життя в міські легенди про невідому жінку, якої, можливо, ніколи й не було. На екрані показують повсякденне життя поруч із шокуючими подіями, зосереджуючися на ролі жінок та залишаючи глядачів робити висновки на самоті. Згідно зі синопсисом, мова піде про нацистів, рибу, сифіліс та спокусу.

Анна, кішки-мишки

Anna, cat-and-mouse, Варя Яковлева

Сьогодні тема гендерно зумовленого насильства, нарешті, втрачає свою табуйованість та стає предметом широкого обговорення. От і Варя Яковлева у своєму анімаційному фільмі досліджує взаємовідносини чоловіка та жінки. Головна героїня потерпає від нав’язливої уваги сусіда з вікна навпроти. Режисерка «Анни, кішки-мишки» оперує сильними візуальними образами – гіпертрофований розмір кривдника влучно передає відчуття безпорадності жертви. За цією грою в кішки-мишки точно варто простежити, щонайменше тому, що авторка обіцяє несподіваний фінал.

Всередині мене

Inside me, Марія Тріґо Тейшейра

У цій анімації постає питання жіночого здоров’я. Молода жінка ділиться своєю історією аборту. Щира відвертість до глядачів вимагає їхньої пильної уваги. Навіть у короткому трейлері можна відстежити тональність відчаю в голосі оповідачки: «Якщо це колись станеться зі мною, я думаю, я буду надто закохана в дитину, щоби зробити це». Розгубленість та тягар відповідальності за рішення завжди десь поряд.

Поговоримо?

Shall we talk?, Катя Міхєєва

Бісексуальна дівчина з Росії наважується розповісти про свою орієнтацію батькам. Поліна відкривається матері та батьку, проте не знаходить розуміння та дістає доволі дивну реакцію від них. Анімаційний фільм «Поговоримо?» ґрунтується на реальній історії. Ця документальна стрічка візуально мінімалістична, але живі голоси озвучення додають об’єму персонажам. Здається, цей фільм буде мати ще й комедійні відтінки, що лише підсилює бажання його подивитися.

Із шостої вечора до шостої ранку

Six to Six, Нета Коен

Ізраїльська режисерка зображує свої перші місяці материнства. Через постійне недосипання та хронічну втому знайомий дім набуває моторошного вигляду. Авторка зізнається, що безсонними ночами вона не могла відрізнити сновидіння від реальності. Ніколи раніше не пережиті візуальні та аудіальні відчуття захоплювали уяву молодої мами. Цим досвідом Нета Коен ділиться із глядачами засобами свого моторошного анімованого фільму.

програма

Стати людиною

#21xoxo

#21xoxo, Сіне Озбілге

Яскрава анімація переносить нас у світ цифрової реальності. Сатиричне висловлювання на тему спілкування 21 сторіччя розповідає про дівчину та її пригоди в паралельному всесвіті. Тут висміюється інтернет-культура, хіпстери, експрес-побачення, залежність від соцмереж. Упродовж фільму нам доведеться разом із героїнею побувати в сюрреалістичних вимірах, спостерігаючи за її нігілістичними пригодами. #21xoxo – це жартівливе зображення всього, із чим зіштовхується будь-який користувач смартфону.

Час знаків

Time o´ the Signs, Райнгольд Біднер

Ще одна реакція на сучасне буття в часи повсюдної діджиталізації. Короткометражна анімація «Час знаків» поєднує в собі елементи документальної та наративної історії одночасно. Експериментальна стрічка звертається до проблеми дарма витраченого часу, цифрового злочинства та дурниць у сучасних медіа. Постійне поліпшення своєї статистики, спроби робити все краще, швидше, ефективніше, через які втрачається відчуття справжнього життя. Автори запитують: як ми (не) хочемо жити в суспільстві майбутнього? Відповідь, можливо, ви знайдете в цій картині.

Тварини

Animals, Туе Санґаард

Чим може закінчитися звичайна поїздка в метро? Нормальний день перетворюється на суцільний хаос після того, як двері вагону не відчиняються. Із пасажирами відбуваються неймовірні метаморфози, після яких ними керують дикі інстинкти, а раціональність та людяність просто зникає. Ця стрічка, як і вся програма Becoming Human, ставить запитання: що нас робить людиною? За яких обставин тваринна сутність може знайти вихід назовні? Шокуюча анімація прицілюється в слабкості сучасного «цивілізованого» суспільства і, завдяки художнім перебільшенням, влучає в ціль.

Кровна спорідненість

A Mind Sang, В’єр Нев

Ви коли-небудь упізнавали обличчя в хмарах, предметах побуту чи архітектурних спорудах? Явище такої зорової ілюзії називається «парейдолія». Португальський режисер В’єр Нев досліджує природу такої особливості людського сприйняття у своїй гіпнотичній анімації «Кровна спорідненість». Для того, щоби розгледіти всі зображення в цьому фільмі, потрібно звертати увагу не тільки на очевидні малюнки, а й на простір між ними – так відкривається другий вимір зображуваного. Сюжет стрічки доволі абстрактний, але тут чітко простежуються мотиви народження й смерті та, звісно, тема спорідненості матері й дитини.

Поза кордонами

Beyond Borders, Іша Мангалмурті

Доктор Алан Перейра з Індії розповідає про свій досвід роботи в організації «Лікарі без кордонів». У цій документальній стрічці йдеться виклики, з якими зіштовхуються учасники гуманітарних місій у зонах військових конфліктів в усьому світі. Сучасні війни дедалі частіше проходять із порушенням Женевської конвенції, тож медичні заклади стають мішенню для збройних нападів. «Поза кордонами» розповідає про трагедії та про тих, хто в найстрашніших умовах далі допомагає людям.

програма

Ecoleptic

Сирий

Sea you, Бен Бранд

«Сирий» – це зворушлива анімація, що замислюється над кінцем буття. Синопсис фільму зазначає: Ви б відчули? Ви б знали? Поверніться назад у часі й погляньте самі. Автор пропонує нам подорож назад у часі, щоби дізнатися, що відбувається, коли людина помирає. Насправді це роздуми про циклічність природи та життя.

Муедра

Muedra, Сезар Діас Мелендес

До циклічності життя звертається й наступна анімація – «Муедра». Декораціями та учасниками фільму стають природні об’єкти – скелі, піски, каміння та озеро. Стоп-моушн анімація дозволяє оживити нерухомі предмети та створити чудернацькі образи. У цій стрічці зображений інший погляд на зародження життя. Місце дії незвичне, природа там поводиться дивно, а дні можуть пролітати за хвилини.

Дивний злочин дивакуватого Містера Джея

The Peculiar Crime of Oddball Mr. Jay, Бруно Каетано

Ця португальська анімація, здається, має найбільш цілісний сюжет у класичному розумінні цього терміну. Тут дія розвивається в місті (можливо, в недалекому майбутньому), де діє заборона на всі різновиди рослин. Перші паростки трави чи дерев нещадно знищуються місцевою владою. Ніхто не пам’ятає причин заборони – ймовірно, це сталося через нестачу води. Менше з тим, Містер Джей вчиняє свій «дивний злочин», що призводить до неочікуваних наслідків. Синопсис анімованої антиутопії інтригує та спонукає до перегляду фільму.

Вони

IHR, Амелі Коше, Луї Мерле

У кожного з нас були погані сусіди. Іноді ж буває, що хороших жителів узагалі немає. Стильна анімація «Вони» розповідає про мешканців багатоповерхового будинку із невеликим внутрішнім подвір’ям. Упродовж дня люди просто живуть своїм звичним життям, а на подвір’ї поступово зростає купа сміття. Те, що спочатку здавалося безпечним, однієї ночі перетвориться на величезну катастрофу. Потужне соціальне та екологічне висловлювання в одному флаконі.

Повернути решту

Change Return, Роберт Фіндлі

У кібермайбутньому роботи виконують багато функцій з обслуговування людей. Звичні нам вендингові машини тепер не просто видають солодкий батончик чи содову, а вміють лікувати, приймати скарги про правопорушення й навіть можуть ініціювати розшук зниклої дитини. Головний герой користується помилкою в роботі апарату, щоби безкоштовно роздобути їжу. Проте замість обіду він знаходить для себе щось зовсім інше. Цей анімований фільм – ще одна дивна варіація на головну тему фестивалю – «Стати людиною».

програма

#killmeplease

О, скажи, що ти бачиш?

Oh Say Can You See?, Ноам Суссман

Назва та саундтрек цієї анімації непрозоро вказують на мотив національно гімну Сполучених Штатів Америки. Ця чудернацька робота, вочевидь, – критика сьогоднішнього американського суспільства. Контроверсійні образи покликані висловити протест поточному соціальному та політичному устрою в США. «О, скажи, що ти бачиш?» – жорстка сатира на сучасне американське життя – тут і постріли, і поліція, і навіть пародія на Дядька Сема, що грається лялькою Ку-клукс-клану.

X.Y.U.

X.Y.U., Донато Сансоне

Божевільний анімаційний фільм, що можна назвати радше відеоартом або художньою вправою. Людські руки, що з’являються на початку стрічки, зазнають декілька значних метаморфоз, перетворюючись на інші частини тіла. Майстерно зроблена, ця анімація заворожує своєю оманливою простотою та неймовірною винахідливістю. Фільм звертає увагу на дивні форми тіла людини, але водночас шанує його багатогранність.

Мішель ле Берже

Michel le Berger, Рафаель Жузо, Валентін Вендру

Мішель – вівчар. Він намагається пасти своїх овець, але йому це ледве вдається. Вперті тварини не хочуть підкорятися літньому чоловікові. Коли сутеніє, а Мішель на межі відчаю, йому на допомогу приходить незвичний друг. Спочатку чоловік відмовляється вірити в побачене, але потім приймає правила гри, та перемагає овець. Отару випасли, вівці та вівчар задоволені. Анімація «Мішель ле Берже» – це дивакувата подорож у світ музики та фантазії авторів, яка приносить суцільне естетичне задоволення.

Пляма

Bavure, Донато Сансоне

Звідки з’являється людина? У Донато Сансоне на це своя відповідь. Як і в іншій його роботі – X.Y.U., він досліджує природу людського тіла. На відміну від мальованого стилю попередньої анімації, цей фільм має дещо більш реалістичні образи та фізіологічні форми. Автор обіцяє, що «Пляма» зобразить еволюцію людини від її виникнення до початку усвідомлення Всесвіту. Достатньо переконливо для того, щоби звернути увагу на анімаційний фільм.

Патрік у місті

Patrick in town, Естер Сандор, Валентіна Хучкова

У якому саме місті перебуває Патрік – невідомо, та це й неважливо. Він дивиться дивні відео для дорослих, де люди можуть дозволити собі їсти м’ясо. Це неприпустимо для Патріка, бо він живе в екоутопічному майбутньому, де всі жителі планети перетворилися на веганів. Його дружина – корова, яку він, вочевидь, дуже любить та не хоче засмучувати. Абсурдна комедійна анімація «Патрік у місті» – це пілотна серія майбутнього серіалу, який буде розповідати про життя Патріка та його дружини, їхніх сусідів та веганську Землю майбутнього.

Сподобалась стаття?

Допоможи Moviegram стати кращим

0 0 голоси
Рейтинг статті

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі