«Єретик»: Г’ю Ґрант, чорничні пироги та розмови про віру
Що спільного у релігійних пророків та Джа-Джа Бінкса?
29 червня вже в двадцять друге на березі Дніпра відбудеться один із найстаріших київських кінофестивалів – «Відкрита ніч». Розповідаємо, як фестиваль формує українське кіно та чому його варто відвідати.
Кінофестиваль «Відкрита ніч» засновано у 1997 році. Його мета: пошук нових талантів та ідей серед кінематографістів та огляд найцікавіших здобутків українського кіно. Особливий внесок фестиваль зробив у розвиток української анімації. У різний час журі складалося з митців та представників культури: Ліна Костенко, Оксана Забужко, Катерина Бабкіна, Олег Скрипка, Влад Троїцький, Юрій Андрухович, Юрій Іллєнко, Роман Бондарчук, Олесь Санін.
Показ фільмів триває протягом однієї ночі з суботи на неділю. За декілька годин можна встигнути подивитися 25-30 короткометражних фільмів. Переможців конкурсної програми оголошують на світанку. Свої роботи на фестивалі представляють, як і вже досвідчені майстри, так і студенти профільних інститутів. За регламентом стрічка або відеоробота має не перевищувати хронометраж у 20 хвилин. На конкурс приймаються ігрові, документальні, анімаційні та рекламні роботи. Фільми мають бути україномовними, двомовними або такими, що відображають сучасну, реально існуючу мовну ситуацію. Обов’язковою умовою також є дублювання англійськими субтитрами.
Особливістю фестивалю також є його єдність з архітектурою міста: довгий час покази відбувалися на Андріївському узвозі, потім на території «Мамаєвої Слободи». З 2014 року «Відкрита ніч» перемістилася на берег Дніпра у київську галерею «Арт-Причал». Разом із тим трансляція відбувається одночасно ще на 100 офіційних майданчиках в Україні, Європі, а також в Канаді в режимі онлайн-трансляції.
«Відкрита ніч» відкрила багато режисерських талантів. Зокрема, у 2001 році в конкурсній програмі перемогла стрічка «Манекени». Стрічка отримала приз за операторську роботу, яку виконав Роман Бондарчук (який виступив і як режисер стрічки). Пізніше, він ще не раз презентував тут свої роботи і у 2002 отримав вже режисерську нагороду за студентську роботу «Глибокий колодязь», а у 2006 за стрічку «Микола та німець» – приз за найкращий ігровий фільм конкурсу.
У 2008 році за свій студентський фільм «Отроцтво» гран-прі отримав режисер Дмитро Сухолиткий-Собчук. Це німий фільм, який оповідає про парубка, який прощається зі своєю рідною домівкою та батьками і розгортається навколо нового етапу його життя. Режисер також отримав приз за операторську роботу у 2011 році за стрічку «Нитка» і за найкращий сценарій – фільм «Борода».
На фестивалі презентував свої стрічки і Павло Остріков, який отримав приз за найкращий ігровий фільм «Ґолден лав» у 2016. У фільмі йдеться про пошуки кохання молодого хлопця. Минулого, 2018 року, стрічка режисера «Випуск 97» отримала нагороди за режисуру та акторський склад.
звукорежисер, музичний продюсер, засновник студii «Cinema Sound Production «Dolby Atmos»
«Відкрита ніч» цього року відкриє нові імена талановитих режисерів і продемонструє глядачам багато нових гарних та сміливих фільмів. Це не тільки знайомство з новими ідеями українських кінематографістів, але й відмінний майданчик для пошуку нових талантів, які в найближчому майбутньому стануть обличчям нового українського кінематографа, але й будуть представляти Україну на міжнародних кінофестивалях.
виконавча продюсерка кінокомпанії «Solar Media Entertainment», фільмів «11 дітей з Моршина», «Жінка на війні». Член Української кіноакадемії, директорка фестивалю «Відкрита Ніч – дубль 19», продюсерка фільму «Толока»
«Відкрита Ніч» – унікальний формат фестивалю, який не обмежується у просторі та часі. Кожного року до фестивалю долучаються нові майданчики і це дивовижно, коли глядачі програми одночасно знаходяться у різних містах України та світу.
продюсер, співзасновник продакшену Limelite, голова Асоціації кіноіндустрії України, випускник EAVE
«Відкрита Ніч» – це фестиваль, на якому ми вперше презентували наш перший короткометражний фільм у 1998 році. Фестиваль, який створено для того, щоб давати шлях у професію та відкривати нові таланти. Я пишаюся тим, що цього року став членом журі і вже знаходжусь в передчутті знайомства з новими кінематографічними талантами.
виконавча директорка Українського культурного фонду
На мою думку, коли йдеться про характерні риси культурного Києва, про те, що визначає столицю, урізноманітнює й наповнює її сенсами, фестиваль «Відкрита ніч» має згадуватися одним з перших. Він – це атмосфера, коло однодумців, яке радо приймає кожного, хто любить кіномистецтво, нічне київське небо та неймовірне відчуття свободи. Місто – це простір людей, але не варто забувати про синергію між ним і тими, хто його населяє, про поєднання непоєднуваного – історії та сьогодення, скаженого ритму та медитативного споглядання… Саме завдяки таким подіям, як фестиваль «Відкрита ніч» ми йдемо одне одному назустріч: особистість до мистецтва, культура до міста. І Київ, яким би великим і галасливим він не здавався, вміє прийняти кожного, подарувавши несподіваний затишок перебування серед рідних за духом людей. Це важливо, адже надихає і надає наснаги. Тому я б радила відвідати «Відкриту ніч» для того, щоб перезавантажитися й робити щось своє, але неодмінно видатне й потрібне.
перший заступник голови Державного агентства України з питань кіно
З фестивалю «Відкрита Ніч» фактично і почалася історія відродження українського кіно після занепаду в період 1990-2000-х років. Це зараз українські стрічки змагаються між собою за місце на великому екрані, а тоді режисери, сценаристи та актори жили мріями про велике кіно! І саме «Відкрита Ніч» не дала згаснути тим мріям. Ба більше – стала стартовим майданчиком для їх практичної реалізації. Тому тим, кого наразі збуджує наш кінематограф, просто необхідно відвідати цей фестиваль, щоб зазирнути у майбутнє українського кіно і побачити яким воно буде вже за п’ять – десять років. Адже саме «Відкрита Ніч» запалює завтрашні зірки!
акторка
«Відкрита Ніч» – щорічно одна з найяскравіших ночей в житті кіносвіту і мого теж. Цей кінофестиваль завжди відкриває таланти і дає можливості яскравого старту молодим кінематографістам. Кожен режисер, який свого часу був переможцем, займає зараз своє особливе місце під сонцем софітів. Це неповторний кайф, відкривати день після «Відкритої Ночі» з командою Михайла Іллєнка, з фільмами на березі Дніпра, з нескінченними обіймами моїх друзів, з якими разом ми колись або створювали кіно, або мерзли під СІЗО під час Майдану. Для мене це ніч відкриття нових талановитих імен, відкритих сердець і обіймів!
соліст гурту «Мандри»
«Відкрита Ніч» для мене дуже особливий фестиваль, який має свою внутрішню атмосферу. Він завжди був і надалі залишається нестандартним фестом, де можна побачити нові ідеї, які втілюються на екран. «Відкрита Ніч» виділяється тим, що звертається до внутрішніх особистісних речей і діє як лабораторія талантів.Тут можна побачити справжнє живе кіно, яке не має комерційного бекграунду і це надзвичайно круто у наш час.
актор
Можу порадити відвідати «Відкриту Ніч», адже це фестиваль короткометражного кіно, створеного молоддю. Саме тому тут можна побачити найактуальніші ідеї та думки, які витають серед молодого покоління. Саме на цьому фестивалі формуються нові українські зірки – режисери, сценаристи, оператори, актори. Тут не має цербера, який говорить, що і як знімати і тому фільми на фестивалі особливо вражають новизною.
Арт-причал
вул. Набережно-Хрещатицька, причал №2
29-30 червня
вхід вільний
18:00 – дискусія на тему «Кінотеатральна дистрибуція короткометражного кіно» з Ліаною та Сергієм Зленко
19:00 – показ фільму «Сьомий маршрут» режисера Михайла Іллєнко, 1998 рік
21:00 – офіційне відкриття фестивалю
22:00 – програма показів
04:00 – нагородження переможців та закриття фестивалю
Що спільного у релігійних пророків та Джа-Джа Бінкса?
Від українського доку до піксарівської анімації
Коли Ендрю Гарфілд зустрів Флоренс П’ю