Жорсткий карантин сильно вдарив по українському бізнесу. Проте чи не найбільш вразливими виявилися саме кінотеатри. Порівняти ситуації до та після локдауну можна через податкові відрахування кінотеатрів: у березні-вересні 2020 року вони сплатили в понад два рази менше податків проти аналогічного періоду минулого року.
Іще одним викликом для індустрії були перенесення великих голлівудських прем’єр. Кіностудії, які не можуть показувати фільми на найбільших ринках – у США, Китаї та в багатьох країнах Європи, почали посувати релізи на місяці вперед. Зокрема перенесли прем’єру «Дюни» Дені Вільнева, нової стрічки про Джеймса Бонда, фільму «Диво-жінка 1984» та багатьох інших. Із урахуванням скромних зборів випущених у кінотеатри стрічок, не варто очікувати на гучні прем’єри раніше весни 2021 року.
Але й це ще не все. 11 листопада уряд запровадив карантин вихідного дня. Тепер щонайменше до кінця листопада кінотеатри не працюватимуть на вихідних. На введення нових правил одразу відреагував співвласник «Планета Кіно» Дмитро Деркач, який побоюється, що новий локдаун призведе до закриття кінотеатрів мережі.
Що зараз відбувається з кінотеатрами та як новий локдаун вплине на галузь? Запитали в представників кінотеатрів «Жовтень», «Планета Кіно», KINO42 та «Копернік».
Анатолій Козловський
Маркетинг-директор мережі кінотеатрів «Планета Кіно»
Вікенд – це 70 % заробітку кінотеатрів, тому рішення запровадити карантин вихідного дня знищує галузь загалом, особливо після першого локдауну.
Для розуміння: у вихідні в нас завжди був солдаут, тому обмеження продажу квитків у 50 % скорочувало відвідуваність удвічі. Загалом кількість глядачів зменшилася у 2,5 рази.
Ми попрацюємо декілька тижнів, щоб оцінити ситуацію. Але, швидше за все, після цього закриємося на весь карантин. У нас уже немає тієї міцності й запасу ресурсів, яка була до першого локдауну.
Людмила Горделадзе
Членкиня Ради з державної підтримки кінематографії. Засновниця ТОВ «Кіноман» – оператору кінотеатру «Жовтень». З 2000 до 2018 року директорка кінотеатру «Жовтень»
Через запровадження карантину вихідного дня для індустрії будуть дуже погані наслідки, але кінотеатр «Жовтень» має вижити. Він сформував свою аудиторію і вже нарощував показники відвідуваності, достатні для беззбиткової роботи. Зараз буде збитковий період, але я думаю, що збитки будуть не такі, як у великих кінотеатрів у торгово-розважальних центрах, де аудиторія потребує винятково голлівудського контенту.
І ще є запитання: чи будуть взагалі дистриб’ютори надавати фільми в таких умовах? Якщо вони будуть скасовувати релізи, як вони зараз почали робити, то всі кінотеатри закриються. Щодо «Жовтня» – думаю, він не закриється, бо є невеликі фільми, які, можливо, нам будуть надавати. Уся річ не в аудиторії, а в контенті. Це стосується «Жовтня» й таких невеликих кінотеатрів, як «Жовтень». Для великих кінотеатрів це просто трагедія.
Юлія Антипова
Директорка кінотеатру «Жовтень»
Наслідки карантину вихідного дня будуть прикрими. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року, до нас не прийшли майже 40 % глядачів. До того ж ми працюємо з обмеженням у 50 % посадкових місць у кінозалах, і через це недоотримуємо дохід. Тепер кінотеатр буде зачинений три вікенди поспіль – це уразить нашу діяльність, співробітників та кінотеатр «Жовтень» загалом.
Ми сподіваємося, що якийсь відсоток глядачів буде приходити в будні. У нас є історично складена аудиторія, яка любить кінотеатр і чекає на жанрове кіно, авторські та інтелектуальні фільми. Наш репертуар складається здебільшого з фестивальних, документальних, європейських картин. Ми не дуже залежимо від голлівудських фільмів, і це для нас порятунок. Сподіваємося, що наприкінці листопада повернемося до режиму роботи, в якому працювали з 50 % обмеженням повний тиждень. Ми розуміємо, що будемо робити в разі негативного сценарію, але маємо надію, що він не справдиться.
Про зачинення зараз не йдеться. Будемо намагатися працювати далі та демонструвати фільми, на які чекають глядачі. Кінотеатр «Жовтень» дотримується всіх вимог безпеки й витрачає багато коштів на це.
Станіслав Тарасенко
Артменеджер львівського кінотеатру «Копернік»
Моя специфіка – кінотеатр незалежного кіно, тому набираємо наповненість лекціями, допрем’єрними показами тощо. До 70 % глядачів кінотеатру «Копернік» – це відвідувачі різних заходів. Зараз довелося всі заходи перенести на будні та звільнити вихідні на найближчі три тижні. Якщо з’явиться можливість показувати кіно, будемо демонструвати прокатні фільми.
Збитки у всіх кінотеатрів катастрофічні – з березня не заробляє ніхто. На сьогодні кінотеатральний бізнес один із найбільш збиткових у світі. До 2021 року однозначно відбудеться скорочення кількості екранів в Україні. За найоптимістичнішими прогнозами – щонайменше втричі.
Ілля Гладштейн
Співзасновник KINO42
Ми працюємо менше року, тому можу порівнювати тільки з тим, як змінилася відвідуваність до карантину й після нього. Звісно, вона впала через те, що кількість квитків зменшилася вдвічі, стало менше доступних фільмів. Окрім цього, глядачі більше піклуються про свою безпеку й менше ходять до кінотеатру. У цифрах це 20-30 % відвідувачів від докарантинного рівня.
Наслідки карантину вихідного дня – це падіння продажів ще наполовину. Ми отримуватимемо не 30 %, а 15 % від планової потужності. Для нас це означає, що буде скорочення зарплати. Для великих мереж, які мають оренду в доларах і величезний штат, це означає страшні збитки. Я думаю, що після карантину не всі мережі виживуть. Для мене це не так критично, бо я працюю в партнерстві з власником приміщення, і ми ділимо як прибутки, так і ризики. У випадку, коли ми не заробляємо, ми не йдемо в мінус. Найгірше, що може статися – нам доведеться звільнити співробітника й закритися до кінця локдауну.