ФІЛІП СЕЙМУР ГОФФМАН
Як співпрацювали: Філіп Сеймур Гоффман почав зніматися у Пола Томаса Андерсона ще з часів повнометражного дебюту режисера і не полишав протягом тривалого часу. Власне, Гоффман не зіграв усього в двох фільмах Андерсона: «Нафта» та «Вроджена вада». Достоту причини такого стану речей невідомі, але спишемо все на зайнятість. Адже у Пола Томаса Андерсона актор завжди отримував «свої» ролі – як другорядні, так і головні.
Що з цього вийшло: Тривала співпраця приносила Гоффману здебільшого номінації, допоки не трапився «Майстер». За роль Ланкастера Додда виконавець отримав найвищу акторську нагороду у Венеції і серйозно претендував на «Оскар» та «Глобус». Харизматичний релігійний лідер, якому достоту відоме і людське, і божественне, здається, є дзеркалом самого Гоффмана. Принаймні тієї частини його натури, яка не божеволіє від власного копіювання у «Синекдоха, Нью-Йорк» та не розслідує моторошні вбивства у «Капоте».
МАРК ВОЛБЕРГ
Як співпрацювали:Пол Томас Андерсон вивів Марка Волберга в люди, але завдячуває актор в першу чергу Леонардо Ді Капріо. Лише через його зайнятість у «Титаніку» роль у «Ночах у стилі бугі» дісталася Марку. Той скористався нагодою і відіграв на п’ятірочку. Це було ще за тих часів, коли Волберг не зганьбився у «Трансформерах», «Максі Пейні», «Третьому зайвому» та інших, не менш визначних стрічках.
Що з цього вийшло: Марк Волберг потрапив до рук молодого Пола Томаса Андерсона, який чітко знав, чого хоче. А бажання було дуже просте – чудовий відіграш ролі Едді Адамса / Дерка Дігглера, зірки порноіндустрії з 13-дюймовим приладдям, який поховав свою кар’єру через наркотичну залежність. Волберг не підкачав і дуже вдало вписався в образ – наче все це пережив на власному досвіді. Переконлива гра одразу привернула до себе увагу критиків, і наступного дня Марк прокинувся зіркою та одразу поринув з головою в посередні бойовики. Шкода, що Пол Томас Андерсон його не вберіг, з пацана міг бути толк.
ТОМ КРУЗ
Як співпрацювали: 1999-ий став для Круза зоряним часом. На знімальному майданчику «Широко закритих очей» актора відвідав ПТА і, хитро всміхаючись, підсунув під ясні очі сценарій «Магнолії». Сюжет так вразив Круза, що той погодився працювати за жалюгідні 100 тисяч доларів. Для порівняння: з Кубрика найбагатший саєнтолог Голлівуду не посоромився взяти 20 мільйонів, а за сіквел «Місія нездійсненна» заробив аж 75 мільйонів завдяки відсотку від зборів.
Що з цього вийшло: Роль у «Магнолії» часто називають найкращою в усій кар’єрі Круза, хоча як обрати між нею та вже згаданими «Очима», редакція Moviegram не знає й знати не хоче. Медитативна тригодинна історія, що може похвалитися одним з найнеочікуваніших фіналів в історії сучасного кіно, завоювала «Золотого ведмедя» на Берлінському МКФ, очікувано провалилася у прокаті та прикрасила портфоліо Круза прикладом справді високого пілотажу – Андерсон й не з таких акторів завиграшки видобував іскру. Натхненний Круз видав дуже пристойний рівень у «Ванільному небі», але потім інерція згасла, тож актор досі не повернувся до минулих висот. Шкода.
АДАМ СЕНДЛЕР
Як співпрацювали: Важко повірити, що Пол Томас Андерсон зняв комедію з Адамом Сендлером, але це доведений факт. «Любов, що збиває з ніг» – досі одна з найбільш недооцінених стрічок у фільмографії режисера, але в жодному разі не невдалий експеримент. В картині Пол Томас Андерсон зробив неможливе: змусив Сендлера проявити себе як актора. Здається, з тим такого не траплялося протягом усієї кар’єри. Але не варто хвилюватися: вже у наступному фільмі Адам повернувся до звичного кривляння.
Що з цього вийшло: Сендлер грає досить дивного хлопака Баррі Іґана, який здебільшого щось мямлить собі під ніс та збирає промокоди по акції. Іноді його охоплюють напади шаленого гніву та нестримної агресії. От і доводиться йому лупцювати стіни, людей і волати «Fuck you!» Філіпу Сеймуру Гоффману. Але не так, як це робить Сендлер завжди, а так, як його змусив Пол Томас Андерсон – тобто ідеально. І знаєте, навіть Станіславський міг би не втриматися та гукнути до екрану: «Вірю!».
ДЕНІЕЛ ДЕЙ-ЛЬЮЇС
Як співпрацювали: Коли ви раптом не знаєте, Дей-Льюїс – єдиний в історії актор, що тричі здобув «Оскара» за найкращу чоловічу роль. Деніел – серйозний чоловік, тож і до вибору фільмів ставиться серйозно. Наприклад, готуючись до роботи в «Бандах Нью-Йорка» Скорсезе, він тривалий час… працював м’ясником, аби краще вжитися в роль. Що поробиш, система Станіславського й не таке виробляє з людьми. З цього пасажу може здатися, що Дей-Льюїса довелося переконувати ціною чималих зусиль. Ба ні – актор бачив «Любов, що збиває з ніг», практично закохався в неї і сам мріяв попрацювати із Полом Томасом Андерсоном.
Що з цього вийшло: Результатом тандему актора і режисера стала «Нафта», що насправді називається «І буде кров», ненав’язливо цитуючи Старий Заповіт. ПТА писав сценарій, розраховуючи саме на Дей-Льюїса в головній ролі, а той взагалі не розмінюється на посередні роботи, отож співпраця двох видатних професіоналів подарувала збентеженому світові справжній шедевр. «І буде кров» традиційно входить до всіх на світі рейтингів найвизначніших фільмів XXI століття та пропонує глядачеві багаторівневий символізм. Деніел Дей-Льюїс втілює фігуру, що на метафоричному рівні дуже близька до кровожерного й мстивого бога зі Старого Заповіту, на який недарма посилається оригінальна назва. Передивіться – і, ми певні, знайдете чимало біблійних паралелей. Чи просто передивіться – «І буде кров» завжди того варта.
ХОАКІН ФЕНІКС
Як співпрацювали: Фенікс знімався у ПТА двічі поспіль, продемонструвавши неабиякий акторський діапазон. Перша його співпраця з режисером – повільний гіпнотичний «Майстер», де Хоакін, виконавець головної ролі, фактично поступився могутньому бенефісу Філіпа Сеймура Гоффмана, м’яко його відтіняючи і довершуючи. Але другий фільм Андерсона, «Вроджена вада», вже цілком належав Феніксові та його чудернацькій зачісці. Ну, і Кетрін Ватерстон трохи перепало.
Що з цього вийшло: Пол Томас Андерсон весь час знаходиться у формальних пошуках, але співробітництво з Хоакіном Феніксом знаменувало їх новий етап. «Майстер» і «Вроджена вада» з їх складною візуальною культурою та некласичним наративом на фоні інших фільмів режисера виглядають ледь не експериментальними. Кращих робіт Фенікса годі й шукати (ми ж не будемо всерйоз згадувати «Гладіатора», правда?), хіба що у «Вона» Спайка Джонза актор відпустив кумедні вуса та показав усім, що уроки ПТА не пройшли дарма. Чекаємо нових звершень – подейкують, що Хоакіну Феніксу вже запропонували зіграти… Ісуса Христа.
ДЖОННІ ГРІНВУД
Як співпрацювали: Соло-гітарист Radiohead вперше з’явився на горизонті Андерсона під час роботи над «І буде кров», для якого написав саундтрек. Його робота виявилася настільки довершеною, що принесла Джонні нагороду Берлінале за видатний внесок у розвиток кіномистецтва. Після того Пол Томас Андерсон на інших вже й не дивиться: медитативне звучання «Майстра» і еклектична музика «Вродженої вади» – також робота Грінвуда.
Що з цього вийшло: У 2015 році Пол Томас Андерсон випустив цілий документальний музичний фільм, де Джонні Грінвуд відіграє вагому роль. Фактично, це був такий собі камінг-аут їх багаторічної дружби та співпраці. Крім того, раніше за зйомкою документалістики Пол Томас Андерсон помічений не був. Але знімати абищо режисер не звик, тож фільм вийшов очікувано хорошим, проїхався фестивалями та всім сподобався. Ще б пак: Джонні Грінвуд та ізраїльський композитор Шай Бен-Цур місяць живуть в Індії та записують музику з місцевими музиками – кому таке не припаде до смаку?
Після подорожі Джонні Грінвуд трохи перепочив і запропонував режисеру відзняти кліп до пісні Daydreaming з нового альбому Radiohead. Наразі це остання ластівка їхньої співпраці, але ми дуже здивуємося, якщо Джонні Грінвуд не долучиться до створення саундтреку нового фільму Пола Томаса Андерсона. Сподіваємось, його прем’єра вже не за горами – є чутки, що режисер знов працюватиме із Деніелом Дей-Льюїсом, який вкотре обіцяв, що до кіно більше ні ногою.
хороша стаття. і прекрасний Пол-Томас. дякую, що такі тексти з*являються українською мовою.