Хто це такий: Тайка Вайтіті

Час розібратися, «що робив у тінях» ексцентричний новозеландський режисер.

Вайтіті зняв три різні стрічки, кожна з яких хоча б раз викличе у глядача посмішку. Жанр комедії – не єдине, що їх об’єднує. Все, що знімає Тайка, відмічене самобутнім авторським почерком. У його фільмах завжди присутня магія…

 

…дитинства

Тайка Вайтіті народився у сім’ї маорі та єврейки, але здебільшого жив із бабусею. І хоча мотиви юності та дорослішання присутні в кожному його фільмі, найбільш автобіографічним є «Хлопчик». Дитинство Хлопчика протікає у Новій Зеландії 80-х років, він ходить до школи та захоплюється Майклом Джексоном, який асоціюється у нього із батьком. Не знаючи, де тато перебуває і що робить, Хлопчик вигадує про нього ексцентричні історії: наприклад, в одній із таких батько влаштовує втечу із в’язниці та вбиває охоронця ложкою.

«Хлопчик» – це суцільна сфера дитинства, його справжнісінький концентрат. Навіть батько, якого зіграв Тайка, підпадає під його вплив, певною мірою інфантилізуючись та постійно вихваляючись, як дитина. Варто зазначити, що діти та інфантильні дорослі з’являються у кожній  картині Таіки.

Дебютний «Орел проти акули», який насправді був задуманий після «Хлопчика», зосереджує увагу на стосунках аутичної дівчини та самозакоханого інфантила (за словами Тайки Вайітіті, – ідіота). Останній несамовито грає у відеоігри та влаштовує чудернацькі костюмовані вечірки. У «Дітях бога війни» реальні солдати, що сховалися у будинку, граються у солдатиків та «підмахують» одне одного. Як бачите, навіть в очевидно некомедійних ситуаціях фільми Тайки Вайтіті не втрачають…

 

…гумору

Складова, без якої роботи Вайтіті не уявити. Із 1999 року він брав участь у комедійній трупі «So You’re a Man», що мала певний успіх у Новій Зеландії. Але згодом Тайка захопився кінематографом, як і чимало інших сценічних коміків – пригадайте хоча б Вуді Аллена.

Якщо раніше кіношний гумор Вайтіті був дещо дивним, то нині він дедалі більше наближається до глядача. В «Орлі проти акули» всі жарти – це геги, здебільшого побудовані на певній ексцентричності та абсолютно ідіотській поведінці. Якщо герой має вибір – він обирає найнепередбачуваніший варіант.

Другим рівнем еволюції став вже згадуваний «Хлопчик», що відповідає одному із комедійних типажів за Стівом Капланом: «герой, який не має практичних навичок, націлений на перемогу та не втрачає надії». Повна відповідність формулі (підсвідома чи завчена у санденсівській лабораторії?) створює атмосферу комічного, навіть якщо жарти не лунають. Але це не «чиста» комедія: веселе тут постійно поєднується із драматичним, що і стало візитівкою «Хлопчика» – найуспішнішої новозеландської стрічки.

Вершиною гумору Тайки Вайтіті став фільм «Що ми робимо у тінях» («What We Do in the Shadows», у невдалій російській локалізації – «Реальні упирі»), де жарти на вампірсько-перевертневу тематику дійсно влучають у ціль. Висміювання штампів жанру чудово вписалося в уявлення досвідчених кіноманів про ідеальну комедію. Хоча насправді оригінальна ідея належала співрежисеру Тайки Вайтіті…

…Джемейну Клементу

Вони співпрацюють із Тайкою Вайтіті ще зі славетних часів трупи «So You’re a Man». Джемейн Клемент,  нині знаний інді-актор (і не тільки: він озвучував персонажів «Ріо-2», «Ріка та Морті», з’являвся у «Людях у чорному 3»), серйозно дебютував саме у фільмі Вайтіті. В «Орлі проти акули» він грає того «ідіота», про якого згадувалося вище.

Співпраця  Клемента і Вайтіті знову відбулася через 7 років, у 2014-му. Але цього разу обидва новозеландці стали режисерами та акторами у власній стрічки. Раніше Тайка Вайтіті вже допомагав у режисурі короткометражного «What We Do in the Shadows: Interviews with Some Vampires (2005)», де також…

…зіграв одну із ролей

Свою акторську діяльність Тайка Вайтіті розпочав ще у 1999 році, паралельно із роботою у ви-вже-самі-знаєте-якій-комедійній-трупі. Тоді він знімався під псевдонімом Тайка Коен (Taika Cohen), таким чином закцентувавши увагу на своєму іудейському походженні. З появою власних фільмів режисер принагідно з’являється на екрані під справжнім ім’ям. І якщо в «Орлі проти акули» він увесь час на другому плані, то у «Хлопчику» – грає роль батька, тобто втілює один із центральних образів.

Звичайно, рано чи пізно хороших акторів помічають, і Вайтіті не став тут винятком. Якось йому запропонували роль Тома Калмаку – помічника Зеленого Ліхтаря у однойменному фільмі, від чого він не відмовився. Можливо, саме тоді у його житті стало більше…

…супергероїв

Про одного із них Тайка Вайтіті саме збирається знімати фільм. Насправді, те, що Тайка зрежисує «Тор 3: Раґнарок», може трохи спантеличити як шанувальників його таланту, так і фанатів марвелівського універсуму. З іншого боку, супергерої – важлива частина світу гіків, яких певною мірою стосується «Орел проти акули». Але це – наступна сторінка творчості Тайки Вайтіті. Наразі його новий фільм знову знято у…

…Новій Зеландії

І представлений на минулорічному «Санденсі». Є численні ознаки того, що це буде the good old Вайтіті: один із головних героїв – проблемний хлопчик, а гумор заявлений вже у назві стрічки. До того ж, у якості локації вкотре вибрана Нова Зеландія, де відзнято кращі фільми Тайки. Є всі підстави вважати, що «Полювання на диких людей» увійде до числа найкращих стрічок режисера.

[mistape]

Сподобалась стаття?

Допоможи Moviegram стати кращим

0 0 голоси
Рейтинг статті

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

4 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
Анна
Анна
8 роки тому назад

Щодо співпраці Таіки та Джемейна Клемента варто ще було б згадати славнозвісний комедійний дует останнього з Бретом Маккензі – Flight of the Conchords – який переріс зі звичайного студентського гурту, що виконував смішні пісеньки, у не менш смішний серіал, в якому Вайтіті виступив одним з режисерів. Хоча цьому взагалі можна присвятити окрему статтю 😉

Юлія
Юлія
8 роки тому назад

Читала новини з “Санденсу”, під впливом трейлеру до “Полювання на диких людей” та безмежної любові до “Що ми робимо у тінях” хотіла засісти за перегляд фільмографії цього режисера – і тут знаходжу вашу статтю! Приємно здивована і дуже-дуже вдячна за прекрасний матеріал 🙂

Лук'ян Галкін
8 роки тому назад
Відповісти на  Юлія

Дякуємо вам! Сподіваємось і далі приємно дивувати 🙂