«Борг проти Макінроя». Битва тенісистів

Холоднокровний швед проти запального американця у двобої за чемпіонство.

На дворі 1980 рік, фінал Чемпіонату Вімблдону. Бйорн Борг може здобути п’яту перемогу поспіль, а Джон Макінрой – здолати незламного чемпіона. Організм обох гравців ледь витримує напруження. Остання подача. Зупиняється час, музика, навіть втомлене повітря застигає в очікуванні переможця. Звук зіткнення м’яча із ракеткою. Потім із кортом. Ось і переможець.

Стрічка Януса Меца Педерсена, одного з режисерів другого сезону «Справжнього детективу», оповідає історію великих жертв двох чемпіонів світу. Вочевидь, перша ракетка може бути лише одна, тому спортивна історія протистояння двох гравців із синдромом відмінника набуває рис психологічного двобою.

Робоча рука: права
Винагорода: $3 655 751
Початок кар’єри: 1973
Завершення кар’єри: 4 квітня 1983 (повернення з 1991 по 1993)
Матчів в одиночному розряді:(виграші-поразки): 608–127

Бйорн Борг

– шведський тенісист, який своїм перфекціонізмом доводить підготовку майже до абсурду. Перед матчем вони зі своїм наставником можуть півночі топтати ракетки, перевіряючи струни на пружність. На тренування та матчі його везе один і той самий автомобіль. Така ритуальність не дає йому збитися з емоційної гармонії. Режисер приділяє багато часу саме образу Борга. Багатий красунчик-швед постійно знаходиться у центрі уваги, від якої і ховається. Часті флешбеки у його дитинство показують Бйорна одержимим грою у теніс. Його характер неодмінно призведе до небажаного усамітнення, але матч із Макінроєм – це радше бій зі своїми забобонами та внутрішніми травмами.

Педерсен із данським оператором Нільсом Тастумом знайшли власний візуальний підхід до розповіді історії. Камера знервовано трясеться у часи відчаю Борга і тримається рівно, коли його льодяний погляд сконцентрований на грі. Значною частиною успіху стрічка завдячує актору Сверріру Гуднасону, який надзвичайно схожий на самого Борга. Персонажу Гуднасона співпереживаєш. Попри свій стерильний образ життя та природню вроду він має такі ж проблеми, як і всі інші. Ба більше – подекуди надто дорого платить за свій образ Бо(р)га з великого тенісу.

Джон Макінрой

Для Джона ж Борг був кумиром, постер якого висів у його кімнаті з дитинства. Хоча Макінрой і був успішним тенісистом, фільм показує його гарячою головою, якому потрібно опанувати себе. Така риса неодмінно додасть прихильників персоні американського скандаліста.

Особливу роль в історії грає виховання тенісистів. Батьки Джона сприймали свого сина переможцем від самого початку, створивши у своїй уяві образ, якого хлопець мав неодмінно дотримуватись. Такий підхід вимагав від Макінроя великих зусиль над собою – не тільки у фізичному, але й у моральному аспекті. Це суттєво вплинуло на внутрішню гармонію тенісиста, адже важко вписувати самого себе в образ, створений кимось іншим. У Борга ж навпаки: невіра близьких у його здібності породила у хлопця травму, яку він роками мав латати, доводячи собі і світу свою неперевершеність.

Роль Джона Макінроя не просто знайшла Шаю ЛаБафа. Актор сам вийшов на контакт із продюсерами і попросив зіграти тенісного гравця. Макінрой завжди був на грані зриву і часто отримував попередження від суддів за неспортивну поведінку. Шая теж знаменитий своїми мистецькими (та не дуже) витівками. Його агресія так і ллється з екрану, але вона дуже точно передає стан Макінроя на Вімблдоні та під час інтерв’ю. Втім, він все одно мріє говорити про теніс, а не про свої скандали на корті.

Робоча рука: ліва
Винагорода: $12 547 797
Початок кар’єри: 1978
Завершення кар’єри: 1994 (одиночна гра), 2006 (парна гра)
Матчів в одиночному розряді:(виграші-поразки) 869–194

Реальні Борг та Макінрой на тому самому матчі 1980 року

Режисер дозволяє прийняти сторону будь-якого з гравців, і така майже документальна незаангажованість приваблює. Важко бути об’єктивним у спортивній грі, але ще важче обрати улюбленців у фільмі-протистоянні, в якому зійшлися рівні сили. Звісно, якщо допитливий глядач знайде запис матчу, то побачить, що він не виглядав настільки хвилюючим. Але на те й існує сила кінематографу. З кожною подачею у кадрі саспенс зростає у геометричній прогресії разом із захопленням глядача, який може і не знати правил тенісу. Зрештою, «Борг проти Макінроя» – це історія не про теніс. Вона про внутрішню силу, яку необхідно взяти під контроль, аби досягнути перемоги.

Borg/McEnroe
2017
режисер: Янус Мец Педерсен
жанр: спортивна драма
у головних ролях: Шая ЛаБаф, Сверрір Гуднасон, Стеллан Скарсгард

Сподобалась стаття?

Допоможи Moviegram стати кращим

0 0 голоси
Рейтинг статті

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі