♥ donate
Пошук
Close this search box.
Пошук
Close this search box.

Українська кіноспільнота закликає переспрямувати бюджет Держкіно на Сили Оборони. Відкритий лист

Причина – недовіра до керівництва Держкіно

купити рекламу

останні новини

читай в соцмережах

24 січня оприлюднили відкритий лист української кіноспільноти до Президента, Голови Верховної Ради та Прем‘єр-міністру України. У ньому закликають перенаправити цьогорічний бюджет Державного агенства України з питань кіно (589,6 млн грн на «підтримку кінематографії, в тому числі документування воєнних злочинів») на потреби Сил Оборони.

Головна причина – недовіра до голови Держкіно, яку критикують з моменту обрання на пост у 2020-му році та до Ради з з державної підтримки кінематографії (власне саме вони розподіляють державні кошти), термін повноважень якої сплив ще у 2023-му році.

Серед підписантів – режисер(-к)и, продюсер(-к)и, актор(-к)и, лідер(-к)и громадських кіноорганізацій та інші представники кіноспільноти. Зокрема, ті, хто зараз служить у лавах Сил Оборони – режисер Олег Сенцов, продюсер Володимир Яценко, оператор Сергій Михальчук та інші.

Важливо розуміти, що цим листом жоден з підписантів/підписанток не говорить, що знімати кіно не на часі чи що галузь не потребує фінансування. Навпаки, багато з них зараз шукають альтернативні шляхи залучення грошей у власні проєкти та змушені піти на такий крок низку фактів:

 1. Кіноспільнота неодноразово закликала до відставки з посади голови Держкіно Марини Кудерчук, яка своїми діями та вчинками руйнує систему державного регулювання галузі, дискредитує посаду державного службовця, завдає шкоди українському суспільству та іміджу України у світі, особливо під час повномасштабного вторгнення Російської Федерації. Протягом останніх чотирьох років, на ім’я Президента України, Прем‘єр-міністра та Міністра культури та інформаційної політики було  направлено щонайменше три відкритих звернення, що підписали основні кіноорганізації країни й сотні кінематографістів.  В цих зверненнях були детально викладені факти порушень законодавства та неефективного використання бюджетних коштів.

 2. Повноваження Ради з державної підтримки кінематографії, що за законом має обиратися кожні два роки, 7 березня 2023 року були подовжені постановою Кабінету Міністрів. Це стало результатом звернення Держкіно щодо неспроможності  нібито  через воєнний стан провести конкурс для оновлення Ради. 2 листопада 2023 Київський окружний адміністративний суд задовільнив позов Національної спілки кінематографістів України та визнав рішення про продовження повноважень Ради з державної підтримки кінематографії незаконним.

 3. Стратегія розвитку кіно до 2027 року, яку Держкіно неодноразово намагалося затвердити на засіданнях Кабінету Міністрів, так і не була прийнята через незадовільну оцінку галузі й порушення процедур.

 4. Державне агентство України з питань кіно не  має права чи повноваження здійснювати документування воєнних злочинів.

З цього випливають наступні вимоги підписантів/підписанток листа:

 1. Перенаправити заплановані на 2024 рік на підтримку кінематографії  бюджетні кошти на потреби Сил Оборони, окрім визначених законодавством зобов’язань.

 2. Звільнити керівництво Держкіно, чиї дії руйнують кіногалузь та завдають репутаційної шкоди на міжнародному рівні,

 3. Провести прозорий конкурс на посаду нового очільника Держкіно і членів Ради з державної підтримки кінематографії в установленому порядку і під контролем громадськості,

 4. Розробити у прозорому процесі новий проєкт Стратегії розвитку кіно за участі громадськості.

Підписати лист можна до 26 січня. Для цього треба заповнити форму нижче:

0 0 голосів
Рейтинг статті

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Сподобалась стаття?

Допоможи Moviegram стати кращим