Зима – час не лише новорічних свят та майонезних салатів, але й справжнього зорепаду з кінонагород. Вони змінюють одна одну, роздаючи акторам та режисерам численні статуетки. Саме взимку стає відомо, які ж фільми за правом можна називати найкращими та найгучнішими за рік. Тож сезон нагород відкрито! Час робити свої ставки та дізнаватися переможців. «Золотий глобус», «Оскар», BAFTA, Critics Choice Awards, Європейський кіноприз, премії різних гільдій (акторів, режисерів, сценаристів) – усі ці нагороди є престижними та бажаними номінантами, тож ми вирішили розповісти й поціновувачам кіно, які в них особливості.
Європейський кіноприз
European Film Awards, EFA
Не дивлячись на те, що Європа може похизуватися численними кінофестивалями, проте країна-засновник завжди досить чітко показує свій національний погляд на кіноіндустрію. У французів один смак, у німців та італійців – інший. Але як же бути, коли в американців є «Оскар», а у європейців – лише національні фестивалі? Вигадати «Єврооскар»! Саме Європейський кіноприз, який у 1988 створили під назвою «Фелікс», прийшов на допомогу. Це загальноєвропейська нагорода, церемонія вручення якої щороку мігрує до однієї з країн Європи. Так, у 2017 році вона відбувалася у Берліні (Німеччина), а ось у 2018 перебралася до Севільї (Іспанія). На відміну від американської нагороди, фінансова успішність фільму тут не є важливою, тож серед номінантів може опинитися будь-яка європейська стрічка.
Головна номінація: Найкращий європейський фільм
5 переможців за останні роки:
2014 р. – «Іда», Павел Павліковський
2016 р. – «Тоні Ердманн», Марен Аде
2017 р. – «Квадрат», Рубен Естлунд
«Золотий глобус»
Golden Globe
«Золотий глобус» має трохи зневажливий статус репетиції «Оскару», тож і ставлення до нього нерідко виказують відповідне – і дарма. Власне, створений в 1944-му, «Глобус» мав неофіційну мету стати чимось на кшталт альтернативи нагороді Американської кіноакадемії, яку вже тоді звинувачували в заангажованості. Окей, з альтернативою трохи не вийшло: «Глобус» справді частенько немов передбачає «Оскари», але принципових відмінностей все ще вистачає.
Наприклад, до складу Кіноакадемії входять близько 6 000 професіоналів кінематографічних галузей, в той час як «Золоті глобуси» присуджують «усього» 90 з лишком міжнародних журналістів, що працюють і живуть у Голлівуді.
На відміну від урочистого вручення «Оскару», роздача «Глобусів» – щось середнє між вечерею і вечіркою… ближче до останньої, звісно. Ну й до очевидного: Кіноакадемія, як натякає її назва, ігнорує ТВ-досягнення, а також не має розподілу на комедійні й драматичні нагороди (до слова, колись «Оскари» все ж вручали саме так – правда, лише за режисуру й дуже недовго). А з 2006 році асоціація іноземної преси Голлівуду дійшла висновку, що сучасні повнометражні анімаційні стрічки (мультфільми) роблять чималий внесок в індустрію, тож вирішили вручати нагороду і в цій номінації.
Насправді, «Глобуси» нерідко виявляються справедливішими за «Оскари». Аби далеко не ходити, пригадаємо 2015-й. «Готель “Гранд Будапешт”» Веса Андерсона, від якого Кіноакадемія наче відкупилася чотирма технічними нагородами, у «Золотого глобуса» став найкращим комедійним фільмом року, а «Юність», opus magnum Річарда Лінклейтера – найкращою драмою, та ще й приніс своєму творцеві нагороду за режисуру. Пам’ятаєте, скільки «Оскарів» отримав цей видатний фільм? Правильно – аж один, що дістався Патриції Аркетт (до речі, «Глобус» вона також завоювала). З іншого боку, за рік до того «Глобус» і «Оскар» співали практично в унісон, і таке все ще складно назвати винятком.
Головні номінації: Найкращий фільм (драма) та Найкращий фільм (комедія або мюзикл), а також аналогічні номінації в галузі телебачення.
5 переможців за останні роки:
2014 р. – «12 років рабства», Стів Макквін – драма
2015 р. – «Юність», Річард Лінклейтер - драма
2016 р. – «Ла-Ла Ленд», Демієн Шазелл - мюзикл
2017 р. – «Три білборди за межами Еббінга, Міссурі», Мартін Макдона - драма
2018 р. – «Богемна рапсодія», Браян Сінгер, Декстер Флетчер – драма
БАФТА
BAFTA
BAFTA – Британська академія кіно та телевізійних мистецтв, що була заснована Девідом Ліном, Лоуренсом Олів’є, Керолом Рідом і їх впливовими однодумцями-діячами британської кіноіндустрії. BAFTA відзначає не тільки кіно і телебачення, на що непрозоро натякає назва, але й дитячі досягнення та небайдужі нам відеоігри як окремий вид візуального мистецтва. Незважаючи на те, що це британська нагорода, проте вона має багато номінацій, деякі з яких вручаються не лише в Лондоні, але і в інших містах: у Лос-Анджелесі, Единбурзі та Кардіффі. Цікаво, що Британська академія не лише вручає нагороди, але й проводить численні майстер-класи та здійснює освітні програми, які сприяють зйомкам аматорських фільмів.
Британська академія роздає нагороди з 1947 року і нараховує понад 6 000 членів, як і Американська кіноакадемія. Ба більше – неважко здогадатися, що склад BAFTA і Кіноакадемії має чимало перетинів, отож найкращий фільм за версією британців з великою ймовірністю отримає «Оскар». Цю нагороду ще й називають репетицією «Оскару», адже, як і у випадку з «Золотим глобусом», подеколи переможці перегукуються. Проте об’єктивніше було б називати цю тенденцію одноголосим вибором найкращих стрічок. Втім, заради справедливості зазначимо, що останні роки фаворити якраз-таки не збігаються. В 2015-му BAFTA (як, до слова, і «Золотий глобус») відійшла «Юності» Річарда Лінклейтера, а золоту статуетку отримав «Бердмен» Алехандро Гонсалеса Іньярріту. 2016 року Британська академія чествувала якраз-таки Іньярріту за «Легенду Г’ю Гласса», тоді як «Оскар» завоював «У центрі уваги» Тома МакКарті – попри всі прогнози й сподівання. А про пророкований «Оскар» для «Три білборди за межами Еббінга, Міссурі» вже й годі говорити.
Головна номінація: Найкращий фільм
5 переможців за останні роки:
2014 р. – «12 років рабства», Стів Макквін
2015 р. – «Юність», Річард Лінклейтер
2016 р. – «Легенда Г'ю Гласса», Алехандро Гонсалес Іньярріту
2017 р. – «Ла-Ла Ленд», Демієн Шазелл
2018 р. – «Три білборди за межами Еббінга, Міссурі», Мартін Макдона
Кінопремія «Вибір критиків»
Critics' Choice Movie Awards
У грудні 1995 року двоє кінокритиків, Джоі Берлін та Род Лур’є, вирішили, що було б непогано заснувати кінонагороду, яку присуджували б кінокритики. Якщо ширше, то чоловіків непокоїла несправедливість і той факт, що численні журналісти-кінокритики на радіо, телебаченні, у пресі роблять величезний внесок у популяризацію кіно та серіалів, проте багато хто з них не мали права голосу на вже існуючих на той час нагородах. Тож так ця премія стала присуджуватися асоціацією телерадіоонлайн кінокритиків (Broadcast Film Critics) за досягнення у кінематографі.
Головна номінація: Найкращий фільм
5 переможців за останні роки:
2015 р. – «12 років рабства», Стів Макквін
2016 р. – «Юність», Річард Лінклейтер
2017 р. – «Ла-Ла Ленд», Демієн Шазелл
Премія Гільдії кіноакторів
Screen Actor Guild Awards, SAG
Це ровесниця попередньої нагороди, адже її також заснували у 1995 році. Як зрозуміло з назви, вона присуджується Гільдією кіноакторів США. Цікаво, що саму Гільдію було створено ще у 1933 році, аби уникнули експлуатації акторів у Голлівуді. Членами цієї спілки є понад 120 000 акторів, які працюють у США. Регулюються умови їх праці, своєчасні та справедливі виплати, питання авторського права та будь-які інші аспекти, які можуть виникнути між актором та роботодавцем. Що ж стосується нагороди, то її вручають як за ігрове кіно, так і за телесеріали. А ще статуетку може отримати не лише актор, але й каскадер, тож це великий стимул для тих, кого не заведено впізнавати в кадрі.
Головні номінації: Найкраща чоловіча та жіночі ролі у галузях кінематографу та телебачення
5 переможців за останні роки:
2014 р. – Кейт Бланшетт за роль у фільмі «Жасмін»
2015 р. – Едді Редмейн за роль у фільмі «Теорія всього»
2016 р. – Брі Ларсон за роль у фільмі «Кімната»
2017 р. – Дензел Вашингтон за роль у фільмі «Паркани»
2018 р. – Френсіс Мак-Дорманд за роль у фільмі «Три білборди за межами Еббінга, Міссурі»
Премія Гільдії режисерів Америки
Directors Guild of America Award
У 1936 році американські режисери вирішили, що їм також не завадила б власна профспілка, яка регулювала б їх права та відстоювала інтереси. Власне, що вони й зробили. А ось нагороду тогочасний президент Джордж Маршалл запровадив лише у 1948 році.
Членами Гільдії є понад 15 000 режисерів. Багато великих кіностудій США мають договір з DG, що ставить перед ними деякі умови, наприклад: гонорар за тиждень не менше $8 000, лише один режисер у титрах, члени режисерської команди, які є членами Гільдії. Крім того, саме договір зі спілкою дає можливість фільму надалі отримати від неї премію. Ба більше, лише сім режисерів, які отримали головну відзнаку DG згодом не отримали омріяного «Оскара». Забагато прибічників у цієї нагороди, еге ж?
Головна номінація: Найкращий режисер повнометражного фільму
5 переможців за останні роки:
2014 р. – Альфонсо Куарон за фільм «Гравітація»
2015 р. – Алехандро Гонсалес Іньярріту за фільм «Бердмен»
2016 р. – Алехандро Гонсалес Іньярріту за фільм «Легенда Г'ю Гласса»
2017 р. – Демієн Шазелл за фільм «Ла-Ла Ленд»
Премія Гільдії сценаристів Америки
Writers Guild of America Award
Сценаристам же однієї профспілки виявилось замало, тож вони створили дві: одна відповідає за західну Америку (Голлівуд та Каліфорнія), друга – за східну. У 1949 році ці профспілки заснували нагороду за досягнення у кінематографі, телебаченні та радіо.
Головні номінації: Найкращий оригінальний сценарій, Найкращий адаптований сценарій та Найкращий сценарій документального фільму
5 переможців за останні роки:
Найкращий оригінальний сценарій
2014 р. – Спайк Джонз за сценарій фільму «Вона»
2015 р. – Вес Андерсон та Х’юго Гіннесс за сценарій фільму «Готель «Гранд Будапешт»
2016 р. – Том Мак-Карті та Джош Сінгер за сценарій фільму «У центрі Уваги»
2017 р. – Баррі Дженкінс за сценарій фільму «Місячне сяйво»
2018 р. – Джордан Піл за сценарій фільму «Пастка»
«Оскар»
Academy Awards – The Oscar’s
Ось нарешті ми й наблизилися до найвідомішої та найпопулярнішої кінонагороди, з якою дивним чином доводилося порівнювати майже всі інші у нашому списку. Як так вийшло? «Оскар» зайняв дуже вигідну позицію у списку премій, адже це остання нагорода сезону (за винятком фестивалів). До того ж ця нагорода ще й найстарша, адже заснували її аж у 1929 році.
До 1942 року існувала традиція вручати нагороди під час бенкету, тож гри із витримкою номінантів не було, всі статуетки роздавали доволі консервативно та швидко. Після війни церемонію почали проводити у театрах та концертних залах. Ця традиція утрималась. Варто відзначити, що нагорода вручається Американською академією кіномистецтва, а це близько 6000 професіоналів, яких поділено на гільдії: акторів, режисерів, сценаристів тощо. Кожна гільдія голосує за відповідну номінацію, але за номінацію «Найкращий фільм» усі гільдії голосують разом.
Всього за час церемонії видають 24 статуетки. Та протягом існування Академії їх склад постійно змінювався: то додавали номінацію за найкращого асистента режисера або ж хореографа, то експериментували з розділенням фільмів на драми та комедії. Цього року вони намагалися ввести «Оскар» за найкращий популярний фільм, та згодом ця ідея звелась нанівець. «Мабуть, зарано» – вирішила Академія. Попри 24 основні номінації, є одна особлива – почесний «Оскар». Його вручають за видатні заслуги у кінематографі людям, які не підпадають під інші номінації. Наприклад, таку нагороду отримали Джекі Чан та Дональд Сазерленд.
Попри те, що всі кінопремії можна подивитися у трансляції, саме «Оскар» є найбільш популярним серед глядачів, тож цього дійства чекає велика більшість. Та найцікавішим для кінокритиків залишається міркування про тенденції «Оскара». Наприклад, у 2009-му кількість номінантів, що претендують на «Оскар» за найкращий фільм року, було збільшено вдвічі. Причиною стало прагнення Кіноакадемії інтегрувати блокбастери до традиційної системи кіноцінностей, дещо пом’якшивши сороміцькість таких задоволень. Але сталося навпаки – до того ж, у доволі комічній формі. Нові слоти одразу зайняло незалежне кіно, і на «Оскар» у 2010 році нарівні з «Аватаром» та мультфільмом «Вперед і вгору» (пояснити, чого його не залишили у належній категорії, а виперли аж в основні номінанти, можна лише вражаючим касовим успіхом) претендували «Серйозна людина» братів Коен та «Дев’ятий округ» Ніла Блокампа. Останній точно завдячував номінацією свіжоспеченій реформі: південноафриканська фантастична псевдодокументалістика зазвичай не входить до переліку улюблених форматів Кіноакадемії. Отож, масове кіно б’ється з авторським, а перемагає все одно зовнішня політика. «Оскара» того року отримує «Володар бурі» – воєнна драма про лиху долю американських солдатів в Іраку.
Зимовий нагородний сезон щороку поповнює історію кіноіндустрії. Кожна з нагород має неабияке значення, тож, не дивлячись на будь-які порівняння, всі вони є бажаними та очікуваними. Робіть в голові ставки, радійте за переможців та передивляйтесь стрічки-лауреати, адже сезон у розпалі!
Головна номінація: Найкращий фільм
5 переможців за останні роки:
десь трохи вище ви їх вже точно бачили
2014 р. – «12 років рабства», Стів Макквін
2015 р. – «Бердмен», Алехандро Гонсалес Іньярріту
2016 р. – «У центрі Уваги», Том Мак-Карті
2017 р. – «Місячне сяйво», Баррі Дженкінс
2018 р. – «Форма води», Ґільєрмо дель Торо