Комедії для карантину: найкраще із 2000-х

Від «Суперперців» до «Зведених братів»

Суперперці

Superbad, реж. Грег Моттола
Де подивитися: Netflix

Швидко перестрибуючи пубертат, навіть не встигаєш отямитися, скільки різноманітних заборон у цьому віці було. Головні герої хочуть бути такими ж крутими, як їхні однолітки і пообіцяли купити найміцніший алкоголь у місті для вечірки. Завадати може хіба що дивний збіг обставин: знайомство з інфантильними копами, пограбування магазину та наркотики.

Українському глядачеві може здатися загадкою, чому фільм Грега Моттоли постійно потрапляє в топи найкращих за десятиліття. У стрічки немає особливих ознак, які б відрізняли її від того ж таки «Американського пирога», який став формотворчим для жанру. «Суперперців» популярними зробили актори, які переконливо розіграли найбільш вживані стереотипи про підлітків.

Джона Гілл, Майкл Сера та Крістофер Мінтц-Плассе стали архетипами, якими досі користуються в Голлівуді. Навіть в мультсеріалі для всієї родини «We bare bears» за бажанням можна впізнати їхні образи. Еван Голдберг та Сет Роген переписали цих хлопців з власного досвіду, який відчули в школі. Саме тому будь-який американський школяр бачить себе в активному Сеті або в обережному Евані. Мінтц-Плассе дісталась інша, але не менш значуща роль МакТрахера. Її з любов’ю цитують у соціальних мережах і досі. Кіно врешті-решт несерйозно розповідає про серйозне – дружбу, в якій друг готовий взяти твоє інтоксиковане тіло на свої плечі, закоханість, яка змушує заїкатися, та перший секс, який являє собою переоцінене видовище.

Зведені брати

Step brothers, реж. Адам МакКей
Де подивитися: Netflix

Бренану й Дейлу вже понад 40 років, але кожен із них живе з батьками та живе життям підлітка. Одного дня їхні батьки знайомляться одне з одним, одружуються й починають жити під одним дахом. Утім, для дитячої поведінки Бренана й Дейла такий хід подій віщує катастрофу, адже це, наче прийняти в родину брата, якого ти ніколи не хотів. Їхнє примирення триватиме довго та болісно.

Допоки Адам МакКей не почав цікавитися політикою та влазити в сатиру, він успішно досліджував рани американської родини. І ці рани були глибокими й кровоточили. «Зведених братів» дарма люблять розглядати крізь призму американської комедії – вона банальна тільки на перший погляд. Травматичний досвід дітей тут непомітно передається від батьків, які своїми токсичними взаєминами спровокували потужний ПТСР у своїх чад. Утім, діти зуміли ізолюватися у своїх фантазіях так міцно, що дожили до 40-річного віку й не подорослішали.

Нехай у фільмі повно ідіотського гумору, а Віл Ферел і Джон Сі Рейлі видають не найкращі перфоманси, та «Зведені брати» майстерно працюють із самотерапією. Це кіно для всієї родини, яке допомагає осмислити помилки в комунікації між братами, батьками, дітьми та врешті-решт між поколіннями. Навіть саундтрек грає в стрічці на перетині жанрів, аби підкреслити недомовленість, прірву в спілкуванні та неможливість дорослішання (LCD Soundsystem та Vampire Weekend). Не зайвим буде нагадати, що «Зведені брати» – улюблений фільм Хоакіна Фенікса. Але чому? Це вже залишиться загадкою.

Не займайте Зохана

Don’t mess with the Zohan, реж. Денніс Дуґан
Де подивитися: Netflix

Зохан – агент Моссаду й позиціонує себе крутим альфасамцем, викручуючи ворогам руки та завойовуючи прихильність жінок. Він мріє про кар’єру не військового, а перукаря, тому переїздить до Нью-Йорку, де героїчне минуле наздоганяє його у вигляді старих ворогів.

Стираючи пил зі старих стрічок Адама Сендлера, часом можна знайти щось цікаве. До коронавірусу актор знімав фільми, подорожуючи в нескінченних відпустках із відомими акторками. І таке ліниве кіно викликає шалену нудьгу за підривним настроєм стендап-коміка. Підривний – це той епітет, яким можна охарактеризувати фільм про Зохана. Ще до появи «Диктатора» із Сашею Бароном Коеном Сендлер влучно висміяв страх США перед мусульманським світом і загорнув своє кіно в обгортку дурнуватої комедії. Якщо слепстик та буфонада викликають у вас щире захоплення, то історія Зохана цілком може стати в пригоді цього вечора.

Netflix люб’язно завантажує мало не всі фільми Адама Сендлера, але «Не займайте Зохана» – це найбільш бадьоре, неполіткоректне та вульгарне кіно з його фільмографії. Воно ні на секунду не дає занудьгувати й, наче талановитий клоун, з усіх сил намагається розважити глядача. Звісно, виходить зі змінним успіхом, але химерний задум про моссадівця в перукарні з типово американським гумором має іншу додаткову вартість. Окрім тривіального «мрій і все омріяне здійсниться», кіно без патетики вчить доглядати за собою. Через десятиліття після виходу такий меседж неабияк актуальний і резонує з політикою стрімінгового сервісу. Під час карантину з таких ескапістських комедій вивчити урок про засоби гігієни значно легше, ніж із навчальних відео багатьох ЗМІ. До того ж, «Не займайте Зохана» можна вважати таким собі тестом. Якщо не сподобається – пізні роботи Сендлера краще не дивитися. Про ранню творчість коміка я ще неодноразово згадаю, бо вона кардинально відрізняється від того, що він робить зараз.

Tenacious D: Медіатор долі

Tenacious D in the Pick of Destiny, реж. Ліам Лінч
Де подивитися: Netflix

Джейблз та Кейдж знайомляться в Лос-Анджелесі та мріють створити найкращий рок-гурт у світі. Вони записуються для участі в конкурсі, але розуміють, що їм чогось не вистачає, аби бути геніальними. У всіх потужних рок-гуртів був один медіатор для гітари, який насправді є зубом диявола. Тож друзі вирушають на його пошуки в рок-музей.

Tenacious D – це гурт Джека Блека та Кайла Геса, який вже десятиліттями популяризує культуру кумедного року. Хлопці виступають з рок-баладами та вже давно хотіли міфологізувати свій бенд у вигляді стрічки. Трапилася чудова нагода, адже Ліам Лінч допоміг перетворити їхній матеріал у справжній триб’ют жанру, який зараз помирає. Блек та Гес обігрують стереотипи, що утворилися навколо рок-зірок, кепкують із жанрових стрічок про успіх та грають пісні, які важко викинути з голови.

Бонусом можна назвати кількісне камео акторів з SNL, Бена Стіллера та Тіма Роббінса (у нього найкумедніша роль безхатченка). Видаю імена не всіх, бо є ще багато сюрпризів для прихильників року. Кульмінацією для Tenacious D у стрічці стала битва проти диявола. В цій сцені зрозуміло, наскільки розкутими та креативними є творці фільму, бо від кого ви ще почуєте потужне гітарне соло, як не від рогатого. Якщо слово «мюзикл» вас не відлякає від перегляду, згодом будете переслухувати всі пісні гурту на стрімінгах.

Будь кмітливим

Get smart, реж. Пітер Сігел
Де подивитися: Netflix

Секретному агенту 66 не довіряють жодних місій. Ще б пак, він же скидається на Стіва Керрела. Але коли на організацію нападає синдикат «Хаос», то справа переходить у його руки. Щоправда, наглядати за головним героєм доручають агентці 99 із зовнішністю Енн Гетевей. Насправді зовнішність агентів оманлива і вони видають безліч сюрпризів, чим неабияк здивують один одного.

«Будь кмітливим» – це старий пародійний серіал, який крутили наприкінці 90-х на телеканалі ICTV. Тоді цей канал разом з «1+1» були єдиною клоакою американської поп-культури для українського глядача. Часи швидко змінюються і Голлівуд монополізує навіть жанр, який сам же і породив. Ремейк «Будь кмітливим» освіжений актуальними акторами (принаймні для 2008 року) і доручили його знімати режисеру Пітеру Сігелу. Якщо довго дивитися на його фільмографію, може примаритися, що Адам Сендлер забрав у нього паспорт і постійно змушує знімати з ним комедії.

Паразитування на оригінальному серіалі навряд може відбутися, адже оригінал мало хто пригадає. Він був культовим у вузьких колах і зараз його мало хто пригадає. Та сама доля склалася і з фільмом, але дарма. Кіно знає свого глядача, жартує для непримхливої аудиторії та має камео Білла Мюррея, голова якого з’являється у дубі. Я би навіть назвав «Будь кмітливим» необробленим дорогоцінним каменем, адже в ньому багато потенціалу, який недостатньо зреалізований. Наприклад, екшн тут схожий на будь-який сьогоднішній боєвик з Ліамом Нісоном. Питання скоріше, що ви хочете від комедії зі Стівом Керрелом? Розважальності? Тоді одним кліком по Netflix її дадуть вдосталь. Лише маю попередити: сиквел вмикати не варто. Його робили суто для DVD і пограти на впізнаваності. Не вийшло, але хоча б перша спроба вдалася.

Сподобалась стаття?

Допоможи Moviegram стати кращим

0 0 голоси
Рейтинг статті

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі