Після статусу гостя на Варшавському кінофестивалі у 2022 році, Одеський міжнародний кінофестиваль повертається в Україну. 14-ий ОМКФ відбудеться у двох містах: основна частина в Чернівцях та великий спешл в Одесі.
Окрім локацій, є зміни й у секціях. Цьогоріч не буде проведено конкурсу коротких метрів. Точної причини відмови від конкурсу не називають, але, напевно, на це вплинуло минулорічне рішення журі нагородити повнометражний док замість короткого метру. Це підтверджує і те, що тепер у рамках національного конкурсу вручать одразу дві нагороди – за найкращий ігровий та за найкращий документальний фільми.
Дуже дивує відсутність глядацьких абонементів, які сприймалися як маст хев для синефілів/синефілок. Тепер, щоб потрапити на сеанс треба купувати квиток на кожний показ або відповідати вимогам індустрійної акредитації/літньої школи.
Втім, попри все, програма фестивалю варта вашої уваги. А щоб вам було зручніше планувати свій час та ресурси, ми розділили огляд на дві частини: виділили найцікавіший день та хайлайти кожного з восьми днів фестивалю.
Що дивитися, якщо ви маєте обрати лише один день? Приїжджайте у суботу – 26 серпня
Полум’яне небо
Afire (2023), реж. Крістіан Петцольд (Німеччина)
Час/зал: 10:30 у ККЗ «Чернівці» / перший показ – 20 серпня о 19:30 у КМЦ ім. Івана Миколайчука
Німецького режисера Крістіана Петцольда ми добре знаємо за нетривіальними драмами. Нова стрічка автора стала другою частиною трилогії стихій (в «Ундіні» фігурувала вода) і покаже спекотне літо на Балтійському узбережжі, де палають ліси. На тлі пожежі четверо герої(-нь)в стають ближче одне до одного.
«Полум’яне небо» отримав гран-прі журі 73-го Берлінського кінофестивалю та високі оцінки критиків.
Дивертисмент
Divertimento (2022), реж. Марі-Кастіль Менсьон-Шаар (Франція)
Час/зал: 13:30 у КМЦ ім. Івана Миколайчука / перший показ – 21 серпня о 19:30 у ККЗ «Чернівці»
17-річна Захія Зіуані мріє стати диригенткою, а Феттума, її сестра-близнючка, – професійною віолончелісткою. Але окрім мрій створити свій оркестр у Франції дівчата мають інтегруватися у «не свій» світ. Менсьон-Шаар від фільму до фільму досліджує проблеми підлітків та, здається, ніколи не припинить знаходити нові кути зору на цю тему.
Афтер
After (2023), реж. Ентоні Лапіа (Франція)
Час/зал: 13:30 у ККЗ «Чернівці»
Париж, клуб, техно. Під ритмічну музику Фелісі (Луіза Шевійот – «Коханець на день», «Синоніми») зустрічає Саїда (Мажд Мастура – «Арабська туга»). У нічному місті зіштовхуються два абсолютно різних світи. Дебютна робота Ентоні Лапіа тримає своєю атмосферою, а серед її здобутків – гран-прі міжнародного кінофестивалю в Чонджу (Південна Корея).
Крик моєї крові: історія Gogol Bordello
Scream of My Blood: A Gogol Bordello Story (2023), реж. Нейт Поммер і Ерік Вайнріб (США)
Час/зал: 10:30 у КМЦ ім. Івана Миколайчука / 16:30 у ККЗ «Чернівці»
Дикий панк-рок-док розповідає про епічну подорож Євгена Гудзя, фронтмена гурту «Гоголь Борделло». Ром, народжений в Україні, Гудзь залишив батьківщину під час Чорнобильської катастрофи. Тепер, після тривалих років боротьби з власними демонами завдяки музиці, він повертається додому, щоб зіткнутися з найбільшим демоном з усіх. Фільм запрем’єрився у США та отримав нагороду Best New Documentary Director Award Special Jury Mention на фестивалі «Трайбека».
Фільм-закриття «Клуб Зеро»
Club Zero (2023), реж. Джессіка Хауснер (Австрія, Велика Британія, Німеччина, Франція, Данія )
Час/зал: 16:30 у КМЦ ім. Івана Миколайчука (вхід за запрошеннями)
Гіт з нещодавнього Каннського кінофестивалю – стрічка австралійської режисерки Джессіки Хауснер («Малюк Джо»). Вчителька приватної школи Міс Новак (Міа Васіковська – «Аліса в країні чудес») вчить своїх учнів філософії мінімального харчування. Під її впливом в школі виникає закритий клуб, який сповідує концепцію повної відмови від їжі.
Також в останній день буде показано одного з призерів фестивалю. Показ почнеться о 19:30 в кінотеатрі «Чернівці».
Що ще варто уваги протягом всього фестивалю?
ШТТЛ
SHTTL (2023), реж. Аді Вальтер (Україна, Франція)
Час/зал: 24 серпня о 16:30 КМЦ ім. Івана Миколайчука
Історія Менделя розгортається напередодні наступу нацистів на Україну в 1941 році в єврейському містечку (власне слово штетл на їдиш означає «маленьке містечко» – Moviegram). Чорно-білий режисерський дебют – це однокадрова історія, яка окрім жахіть Голокосту змальовує й відвагу окремих людей. За своє міжнародне фестивальне життя «ШТТЛ» отримав декілька нагород на єврейських кінофестивалях, а також приз глядацьких симпатій в Римі.
Валерія виходить заміж
Valeria is getting married (2022), реж. Міхаль Вінік (Ізраїль, Україна)
Час/зал: 22 серпня о 16:30 КМЦ ім. Івана Миколайчука
Копродукція України та Ізраїлю з програми Orizzonti Extra 79-го Венеційського кінофестивалю – друга повнометражна стрічка ізраїльської режисерки. Історія розповідає про двох сестер. Христина (Лена Фрайфельд) одружилася за розрахунком та живе тепер в Ізраїлі. Її сестра Валерія (Дарія Творонович – «Магда») прагне повторити успіх сестри.
Рідкісний приклад копродукції з Україною, де не було залучено державне фінансування. Натомість свою частку внесла продюсерська пара Анна та Володимир Яценки.
Крихка пам’ять
(2022), реж. Ігор Іванько (Україна, Словаччина)
Час/зал: 22 серпня 19:30 у ККЗ «Чернівці»
Режисерський дебют Ігоря Іванька розповідає історію його дідуся, який все життя працював кінооператором на Одеській кіностудії, а нині втрачає пам’ять. Ніжний до свого героя та уважний до культурної спадщини фільм говорить, що кіно та любов – завжди на часі. А його фестивальна історія не може не тішити. Фільм отримав декілька спеціальних відзнак на міжнародних фестивалях та одну вдома – від Docudays UA.
Сестри
Sisters (2022), реж. Лінда Олте (Латвія, Італія)
Час/зал: 24 серпня 19:30 у КМЦ ім. Івана Миколайчука
Історія двох сестер-сиріт, яких всиновлює американська родина. Чи пощастило їм та як працює система – ці складні запитання ставить Лінда Олте. Авторка жила в повній та люблячій родині, але стикнулася з проблемами сиріт під час роботи над телевізійними проєктами. Це і стало поштовхом до висвітлення теми. Фільм переміг на минулорічному Варшавському кінофестивалі у секцію дебютних та других стрічок.
Правило двох стін
(2023), реж. Девід Гутнік (Україна, США)
Час/зал: 25 серпня 19:30 у КМЦ ім. Івана Миколайчука
Герої(-ні) документального фільму американського режисера – митці та мисткині, які продовжили свою діяльність у Львові попри повномасштабне вторгнення. Ляна Мицько (директорка Львівського муніципального центру), Степан Бурбан (репер «Паліндром»), Боб Бассет (митець, що спеціалізується на масках) не лише розкривають Гутніку особливості життя в повоєнній Україні, але і допомагають розібратися у власній ідентичності. Світова премʼєра фільму відбулася на фестивалі «Трайбека» в Нью-Йорку, де він здобув спеціальну відзнаку журі.
Ссавці
Mammalia (2023), реж. Себастьян Михайлеску (Румунія, Польща, Німеччина)
Час/зал: 22 серпня 19:30 у КМЦ ім. Івана Миколайчука
Ще одна стрічка з Берлінале 2023 – артгаузна сюрреалістична драма румунського режисера-дебютанта. Головний герой Каміль переживає, що його дівчина Андреа все більше відчужується від нього після вступу до жіночої комуни. Коли Андреа зникає – Каміль докладає чимало зусиль, щоб знайти її. Але кого потрібно рятувати насправді? Це відкрите питання, відповідь на яке шукатимуть глядачі та глядачки.
Мій карпатський дідусь
(2023), реж. Заза Буадзе (Україна, Італія)
Час/зал: 24 серпня 13:30 у ККЗ «Чернівці»
Нова стрічка грузинського режисера Зази Буадзе («Червоний»), який вже давно живе та працює в Україні раніше мала назву «Небо парасолька». Це трагікомедія про молодого італійця Мікеле (Сімоне Коста), який має українські коріння та вирушає до далекого селища в Карпатах, щоб пустити за вітром прах своєї матері. Тут живе його дід Михайло, колишній клоун на ім’я «Буба» (Богдан Бенюк). Робота над фільмом за ще старою назвою розпочалася в 2015 році. За цей час він не тільки став «Моїм карпатським дідусем», але і змінив країну копродукції з Греції на Італію.
Деміург
(2023), реж. Ольга Семак (Україна)
Час/зал: 22 серпня 13:30 у КМЦ ім. Івана Миколайчука / другий показ – 23 серпня 16:30 у ККЗ «Чернівці»
Цей трагікомедійний док – історія столичного актора Петра, який через особисту кризу повертається в рідне село, щоби підтримати на плаву місцевий театр. Разом з аматорами-односельцями вони створюють те, чого не вистачає для відчуття власної реалізації. Це складно, це не завжди про мистецтво чи творчість, але поки це комусь треба – вони продовжують репетиції та підготовку до вистави. А відтак і створюють неочевидну аналогію на волонтерський рух та трошки зачіпають децентралізацію.
Фільм-відкриття
Довбуш
(2023), реж. Олесь Санін (Україна)
Час/зал: 22 серпня 16:30 у ККЗ «Чернівці»
Епічний історичний фільм-довгобуд від режисера «Поводиря» обіцяє неабиякий розмах. Це історія про українського Робіна Гуда – Олексу Довбуша (Сергій Стрельников – «Безславні кріпаки»), – що розгортається в Карпатах 18 століття, де йде війна гуцулів проти поляків. Як каже сам режисер, він ніколи не хотів робити кіно на злобу дня, але так вийшло, що «Довбуш» виходить на великі екрани, коли слова про війну співзвучні з актуальними подіями. Серед касту як українські, так і польські актор(-к)и – Роман Ясіновський («Кіборги»), Даша Плахтій («Стрімголов»), Матеуш Косьцюкевич («В імʼя…») та інші.
День Незалежності
(2023), реж. Володимир Тихий (Україна, Польща)
Час/зал: 23 серпня 13:30 у ККЗ «Чернівці» / 23 серпня 19:30 у КМЦ ім. Івана Миколайчука
Другий повнометражний док Володимира Тихого часів повномасштабного вторгнення. Як і його попередня робота, «День українського добровольця», фільм фіксує події одного важливого для україн(-ок)ців дня – на цей раз моменти Дня Незалежності. Стрічка показує відповідальних за сирену повітряної тривоги, політика, який виносив український прапор в 1991 році та чим жили Львів і Одеса в серпні 2022 року.
Сивочолі гравці
Silver servers (2023), реж. Ден Лобб (Велика Британія)
Час/зал: 23 серпня 16:30 у КМЦ ім. Івана Миколайчука
Ексклюзивна премʼєра ОМКФ, яку відвідає головний герої фільму – 99-річний харківський тенісист Леонід Станіславський. Британський док розповідає історію чотирьох «супер досвідчених» тенісистів – Леоніда (95), Етті (82), Кінга (85) і Джона (87), які прибувають на чемпіонат світу серед ветеранів Міжнародної федерації тенісу.
Ми не згаснемо
(2023), реж. Аліса Коваленко (Україна, Франція, Польща, США)
Час/зал: 24 серпня 13:30 у КМЦ ім. Івана Миколайчука / другий показ – 24 серпня 19:30 у ККЗ «Чернівці»
Світова премʼєра фільму про мрійливих підлітків з Донбасу відбулася на цьогорічному Берлінале. У 2019 році фільм планувався як портрет майбутнього покоління регіону. Тепер же сонячний док про підготовку до сходження на Гімалаї контрастує з реальністю – окупацією сіл, в яких жили та досі живуть деякі з героїв. Стрічка вселяє надію, але нагадує про неможливість втілення дитячих мрій через агресію росії.
Звір в джунглях
The Beast in the Jungle (2023), реж. Патрік Шиа (Франція, Бельгія, Австрія)
Час/зал: 24 серпня 16:30 у ККЗ «Чернівці»
В основі сценарію французького фільму з секції «Нічний Париж» однойменна повість Генрі Джеймса 1903 року. Історія кохання та одержимості розвивається протягом 25 років між парою (Анаїс Демустьє – «Нова подружка» й Том Мерсьє – «Синоніми»), яка часто відвідує нічний клуб заради зустрічі одне з одним. Разом з музикою, яка змінюється з 1979 по 2004 рік, мають змінитися і вони. Фільм брав участь у конкурсній програмі Берлінале-2023 та переміг на фестивалі «Діагональ» в Австрії.
Звідки куди
Skąd dokąd (2023), реж. Мачек Хамел (Франція, Польща та Україна)
Час/зал: 25 серпня 13:30 у ККЗ «Чернівці» / другий показ – 25 серпня 16:30 у КМЦ ім. Івана Миколайчука
Документальний фільм про евакуацію українських біжен(-ок)ців вже був показаний на провідних світових кінофестивалях – Sheffield DocFest, Toronto IFF та у рамках паралельної секції ACID Каннського кінофестивалю. Події стрічки відбуваються в евакуаційному бусіку. Водієм був сам режисер Мачек Хамел, а оператором виступила камера-відеорегістратор, яка фіксує стан пасажир(-ок)ів, коли вони їдуть все далі і далі від активних бойових дій та від рідних домівок.
Хліб та Сіль
Chleb i sól (2022), реж. Даміан Коцур (Польща)
Час/зал: 25 серпня 16:30 у ККЗ «Чернівці»
У 2023 році польський режисер Даміан Коцур разом з українкою Анастасією Солоневич зняли короткий метр про повернення біженки з Берліну в Київ. Його відібрали у конкурс Каннського кінофестивалю – єдиний від України. Попередній фільм Коцура мав не менш потужну премʼєру – на 79-ому Венеційському кінофестивалі у секції «Горизонти», де отримав спеціальний приз журі.
«Хліб і сіль» – історія про канікули студента Варшавської музичної академії в рідному містечку. Там він стикається з побутовим расизмом своїх друзів, а також знаходить у собі раніше приховані нотки гуманості.
Ти мене любиш?
(2023), реж. Тоня Ноябрьова (Україна, Швеція)
Час/зал: 25 серпня 13:30 у КМЦ ім. Івана Миколайчука / другий показ – 25 серпня 19:30 у ККЗ «Чернівці»
Новий фільм від режисерки «Героя мого часу», який запрем’єрився на Берлінале-2023 – стрічка про дорослішання дівчини в 90-х. 17-річна Кіра (Карина Химчук – «Королі репу») вчиться на акторку, переживає перше серйозне кохання зі старшим чоловіком та особливо болісно сприймає розлучення батьків. Стилістично стрічка кардинально відрізняється від попередніх фільмів режисерки. Вона ностальгійна, експресійна, тепла та відчутно особистий.