Протягом трьох днів у Довженко-центрі демонструватимуть ретроспективу класика українського документального кіно Олександра Коваля. Подивитися фільми можна 24, 25 і 27 березня, а додаткові покази відбудуться у кінотеатрі «Жовтень» 26-28 березня. Режисер був автором майже 80 фільмів, відзначений низкою престижних нагород, серед яких Національна премія імені Тараса Шевченка, Державна премія імені Олександра Довженка, звання Народного артиста України. Стрічки ретроспективи представлять два учні Олександра Коваля Сергій Буковський та Валентин Васянович, а також сценаристка, журналістка та головна редакторка студії «Укркінохроніка» у 1987–1993 рр. Вікторія Бондар.
ПРОГРАМА ПОКАЗІВ:
24 березня, 19:00
Довженко-Центр
«Кінорежисер Олександр Коваль»
реж. Сергій Буковський, 12 хв
Серія з циклу фільмів-есеїв про українських режисерів-документалістів «Невідоме кіно».
«Маланчине весілля»
реж. Олександр Коваль, 1979 рік, 20 хв
Документальна кінодрама про жительку села Чапаївка Золотоніського району Черкаської області Марію Кутир, життя якої віддзеркалювало долю українських жінок покоління другої світової війни.
«Ой горе, це ж гості до мене»
реж. Павло Фаренюк, оператор Олександр Коваль, 1989 рік, 28 хв
Зворушливий фільм-портрет жінки, яка пережила Голодомор 1933 року і чиє життя встигло вмістити в себе стільки драматичних моментів, яких не зумів би прописати жоден сценарист. Одна з перших стрічок, що піднімає тему Голодомору.
25 березня, 19:00
Довженко-Центр
«Дід Іван з села Річки»
реж. Олександр Коваль, 1978 рік, 10 хв
Герой фільму – тримбар дід Іван з Івано-Франківщини. Через його історію Олександр Коваль знову звертається до свого улюбленого прийому – поглянути на українське село крізь призму інтимних історій його жителів.
«Відкрий себе»
реж. Ролан Сергієнко, оператор Олександр Коваль, 1972 рік, 37 хв
Фільм про знакового українського філософа і поета Григорія Сковороду, який ледве не вперше показаний як жива людина та позбавлений радянського нальоту, що був притаманний офіційному погляду. Заборонена радянською цензурою, ця картина вийшла на екрани лише через 15 років у часи перебудови.
«Сектор мовчання»
реж. Олександр Коваль, 1970 рік, 19 хв
Режисерський дебют Олександра Коваля, який було знято як дипломну роботу на студії «Укркінохроніка» на запрошення її тодішнього директора Віктора Шкуріна. Розповідь про роботу екіпажу рятувального судна «Афанасій Нікітін» у Чорному морі біля Одеси, в якому відчувається справжня поетика моря, любов до якого у режисера з’явилася ще в часи численних стажувань на різноманітних студіях СРСР, в тому числі і в Магадані.
27 березня, 19:00
Довженко-Центр
«Дім — рідна земля»
реж. Олександр Коваль, 1990 рік, 110 хв
Світ українського села завжди був однією з ключових тем для Олександра Коваля. «Дім – рідна земля» – це його справжній фільм-заповіт, а разом з тим, лірична кіносповідь, знята у рідному селі Жердова на Київщині, де він народився, і де починав «свій шлях» в кіно як кіномеханік. Саме у цій роботі так легко розгледіти трагічний погляд Коваля на самого себе як на людину, що все життя змушена була себе приховувати.
Усі стрічки оцифровані з 35мм плівки і це рідкісна можливість подивитися стрічки Олександра Коваля на великому екрані. Покази проводяться у рамках Docudays UA 2019.
Вхід на покази ретроспективи вільний.