1940-й. Вже рік, як у Європі розпочалася Друга світова війна. Новим прем’єр-міністром Великої Британії став Вінстон Черчилль, срср підписав мирну угоду з Фінляндією, західноєвропейські держави перейшли від «Дивної війни», де ніхто одне в одного не стріляє, до активних бойових дій, наслідком яких стала окупація Третім Рейхом Франції, Данії, Норвегії, Бельгії, Люксембургу, Нідерландів. Тим часом Гемінґвей видає «По кому подзвін», а кінематограф на химерність нової реальності відповідає або сатирою, або романтикою, так чи інакше допомагаючи людям відволікатися від новин, які стають щоразу тривожнішими.
1940
The Great Dictator
дата першого показу: 15.10.1940
режисер: Чарлі Чаплін
жанр: комедія
у головних ролях: Чарлі Чаплін, Полетт Годдар
фестивальна історія: 5 номінацій на «Оскар»
Великий диктатор
Базова політична/історична освіта повинна розпочинатися з фільму «Великий диктатор». Чарлі Чаплін вперше не тільки показує, але й говорить з глядачами, та ще й як! Протягом двох годин відбувається повна деконструкція та знущання над основними постулатами нацистської Німеччини, дістається також Муссоліні та його режиму. Загалом картина слугує хорошим підсумком міжвоєнній історії Європи, де консервативні та праві режими мали шалений попит у населення.
Стрічка стає останньою для знаменитого образу «Волоцюги» Чапліна, яким він заробив собі чесне ім’я ще в 1910-х. Наситивши фільм фірмовими незграбностями, Чаплін зумів ступити крок в бік від гумору й видати серйозний спіч про природу взаємин диктаторів і населення, яке їх боготворить. Ви точно бачили нарізку з цього виступу десь в Youtube (чи бодай окремі кадри), тому пропоную ще раз насолодитися цим класичним антивоєнним фільмом, де перфоманс одного актора рухається в одному напрямку з комедійністю сюжету.
The Grapes of Wrath
дата першого показу: 24.01.1940
режисер: Джон Форд
жанр: драма
у головних ролях: Генрі Фонда, Джейн Дарвелл, Джон Керрадайн
фестивальна історія: 2 «Оскари» та 5 номінацій
Грона гніву
Не менш класична кінокартина видатного режисера Джона Форда (чотири «Оскари» за найкращу режисуру, на хвилиночку), яка робить акцент на важкості виживання в непростих економічних умовах. Це екранізація однойменного роману Джона Стейнбека про «Велику депресію» в Сполучених Штатах, який отримав Пулітцерівську премію і справедливо вважається одним із найкращих в американській літературі.
Фільм дозволяє зануритися в атмосферу, де непевністю в завтрашньому дні буквально просякнута кожна локація та пейзаж, а такі речі, як-от смерть, хвороби, голод, грабіж стають рутинними. При цьому «Грона гніву» більше говорять про надію, ніж про занепад. Головні герої фільму мандрують Америкою в пошуках роботи й самих себе, адже звичний уклад їхнього життя змінився докорінно.
Rebecca
дата першого показу: 21.03.1940
режисер: Альфред Гічкок
жанр: трилер
у головних ролях: Лоуренс Олів’є, Джоан Фонтейн, Джордж Сандерс, Джудіт Андерсон
фестивальна історія: 2 «Оскари» та 9 номінацій
Ребекка
Незвично поетичний Альфред Гічкок пропонує вам свій трилер, в якому подискутує на тему людської харизми та як далеко вона може завести в безвихідних ситуаціях. У сюжеті ж фільму спочатку розігрується тема «Попелюшки» у виконанні неймовірної Джоан Фонтейн. Навіть персонажі стрічки не соромляться говорити про схожість жінки господаря маєтку, статного аристократа Де Вінтера (Лоуренс Олів’є), з героїнею казки. Однак згодом на авансцену виходить кохання чи радше пам’ять про минуле.
Цей Гічкок ще без «саспенсу», але вже з сюжетом, який тримає до останніх хвилин фільму, і чудовими крупними планами. «Ребекка» вас заплутає і змусить досліджувати, розмірковувати про головного персонажа фільму протягом всього свого хронометражу. Особисто для себе я так і не визначив, чиїм вустам належить сцена-відкриття, хоча на перший погляд усе може здатися таким прозаїчним.
His Girl Friday
дата першого показу: 18.01.1940
режисер: Говард Гоукс
жанр: бурлескна комедія
у головних ролях: Кері Ґрант, Розалінд Расселл, Ральф Белламі
фестивальна історія: 2 «Оскари» та 5 номінацій
Його дівчина П’ятниця
Класика екстравагантної романтичної комедії змушує своєю жвавістю бути прикутим до екрана від першого до останнього кадру. Такий підхід, де «все й одразу», цілком виправдовується атмосферою бурхливої журналістської діяльності з її перманентними сенсаціями, скандалами та перегонами за новинками.
В усьому цьому хаосі Кері Ґрант грає головного редактора газети The Morning Post, а Розалінда Расселл виконує роль його ексдружини й за сумісництвом найкращої репортерки цього ЗМІ. Вони не тільки працюють не покладаючи рук, але ще й намагаються виділити крихту свого часу для кохання. Їх рятує повсякденний гумор, який стосується всіх: влади, журналістики, поліції, любовних стосунків і комуністів з москви. Тарантіно назвав це кіно своєю улюбленою комедією, а я просто скажу, що це хороший фільм.
The Thief of Bagdad
дата першого показу: 5.12.1940
режисер: Людвіг Бергер, Майкл Пауелл, Тім Вілан
жанр: фентезі
у головних ролях: Конрад Фейдт, Сабу, Джон Джастін, Джун Дюпре
фестивальна історія: 3 «Оскари» та 1 номінація
Багдадський злодій
«Багдадський злодій» безпосередньо відповідає своєму часу, адже спочатку знімався в Англії, втім через бойові дії зйомки було перенесено до США. Це римейк однойменного фільму 1924 року з легендарним Дугласом Фербенксом. За основу стрічки взяті «Казки тисяча й однієї ночі», тому готуйтеся поринути в близькосхідну атмосферу з усією її жорстокістю та відвагою.
Багато уваги режисери (їх аж три) приділяють кольоровій гамі фільму, де основними виступають червоний і синій, немов противага двох сил, які сходяться в боротьбі протягом сюжетних подій.За спецефекти, що вразили сучасників фільму, «Багдадський злодій» отримав «Оскар». Крім них варто відзначити батальні сцени й популярні для того часу прийоми жанру мюзикл. Для мене цей фільм вмістився в одній фразі принца Ахмада: «Дуже добрі джини так само скучні, як дуже добрі люди».
Визволення
дата першого показу: 25.07.1940
режисер: Олександр Довженко, Юлія Солнцева
жанр: документальний фільм-хроніка
Визволення
Унікальний фільм з історичної точки зору, оскільки чи не вперше на екранах можна побачити гуцулів Прикарпаття, Хрещатик до руйнувань під час Другої світової, понівечений Львів, а також інші містечка Заходу України. Документально-пропагандистська картина Довженка та Солнцевої відверто конкурує з роботами Лені Ріфеншталь в зеніті її слави. «Визволенню» бракує помпезності, щоб дорівнятися до німецької режисерки, тому автор(-к)и беруть емоціями.
«Визволення» виконує декілька завдань: легітимізує захоплення територій Заходу України та Західної Білорусі радянським союзом, зокрема через концепт трьох неділимих народів Київської Русі, а також прославляє місцевих ватажків Хрущова і Тимошенка, яких можна часто побачити в цій роботі. Звучить багато відсилок до Шевченка і Франка, радянські пропагандисти навіть десь відкопали сина письменника – Петра Франка, який є одним із промовців в фільмі. Як бонус, у стрічці ви почуєте солов’їну в самому кремлі.
Maddalena, zero in condotta
дата першого показу: 18.12.1940
режисер: Вітторіо Де Сіка
жанр: комедія
у головних ролях: Віра Бергман, Вітторіо Де Сіка, Карла Дель Поджо
Маддалена, нуль за поведінку
Режисерський дебют знаменитого італійського неореаліста Вітторіо Де Сіки можна сприймати перш за все як омаж. Омаж не кому завгодно, а французові Жану Віго, який зняв «Нуль за поведінку» в 1933-му. Іронічно, що у Франції фільм Віго був заборонений і світ його побачив тільки після Другої світової.
Окрім назви, було запозичено загальне тло для кінокартини, де мова йде про бунтівних хуліганів-учнів (у випадку Де Сіки – учениць). Проте, якщо Жан використовує свій «нуль» задля своєрідного соціального протесту, то Вітторіо – для романтичної історії. Школярка Маддалена виступає в стрічці втіленням фатуму, а головного героя грає сам режисер, що додає фільму свого шарму.
Juninatten
дата першого показу: 03.04.1940
режисер: Пер Ліндберг
жанр: драма
у головних ролях: Інгрід Берґман, Маріанна Льофгрен, Маріанна Амінофф
Червнева ніч
Інгрід Берґман в притаманній їй ролі доленосної красуні постає у своєму останньому шведському фільмі перед підкоренням Голлівуду. Сюжет розгортається навколо пошуків себе дівчини у світі, де жоден чоловік не може їй відмовити. Спочатку вона ледь не помирає від рук ревнивого хлопця, згодом вирушає до Стокгольму, щоб розпочати нове життя. Саме столиця Швеції може претендувати на звання неочевидного героя цієї картини, оскільки вишуканість міста личить до чар головної героїні, можливо, навіть доповнює її.
Картина базується на психологічній стороні життя персонажів і для свого часу виглядає як щось експериментальне. Дещо пізніше ці всі пошуки шведського кінематографу будуть талановито об’єднані та реалізовані у творчості Інґмара Берґмана.
The Mark of Zorro
дата першого показу: 08.11.1940
режисер: Рубен Мамулян
жанр: пригодницький фільм
у головних ролях: айрон Павер, Лінда Дарнелл, Безіл Ретбоун, Гейл Сондергаард
фестивальна історія: 1 номінація на «Оскар»
Знак Зорро
Через 20 років після гучного успіху «Знаку Зорро» вірменський режисер Рубен Мамулян вирішує створити римейк і таким чином розпочати історію ще однієї кінофраншизи, яку сучасний глядач знає здебільшого по фільмах з Антоніо Бандерасом.
У порівнянні з чорно-білим оригіналом, режисер зробив ставку на кольорові барви, при цьому картина ввібрала всі прийоми, притаманні пригодницькому жанру, та насамкінець була доповнена чудовою музикою Альфреда Ньюмана. Згодом ця музика стане натхненницею для створення саундтреків у майбутніх екранізаціях пригод «героя в масці», який рятує просте населення Нової Іспанії від пригноблення з боку панів. Справжньою прикрасою стрічки є сцени фехтування, які вважаються ледь не найкращими в історії Голлівуду.
Go West
дата першого показу: 06.12.1940
режисер: Едвард Баззелл
жанр: комедійний мюзикл, вестерн
у головних ролях: Граучо Маркс, Чіко Маркс, Гарпо Маркс, Джон Керролл, Даяна Льюїс
фестивальна історія: 2 «Оскари» та 5 номінацій
На Захід
Комедійний мюзикл про золоту лихоманку та людей, яких вона приваблювала. Основною родзинкою цього вестерну є гра братів Маркс, (легендарних єврейських акторів-коміків, відомих «комедією асбурду»), що постійно потрапляють у божевільні ситуації та виходять сухими з води. Чого тільки вартує одна з перших сцен фільму, коли Квентін Квіл (Граучо Маркс) зустрічає на залізничній станції братів Парнело (Чіко Маркс, Гарпо Маркс) й намагається їх ошукати. У підсумку брати самі ошукують незнайомця та стають багатшими на декілька десятків доларів. Звичайно, згодом життєві шляхи цих юнаків перетнуться з найбільш несподіваними наслідками для обох сторін. Критики тепло прийняли цей фільм, який вирізнявся з-поміж останніх провальних проєктів братів.