Кожен сезон серіалу «Фарго» присвячений певним фільмам братів Коенів. Так, перший – оригінальному «Фарго» та «Старим тут не місце». Коли ж шоуранер серіалу Ной Хоулі обговорював із кінематографістом Даном Гонзалесом третій сезон, вони вдвох зійшлися на фільмі «Всередині Люїна Девіса». Втім, цитуванням лише цього фільму справа не обмежилася. Ми знайшли ще п’ять стрічок, які мають спільні мотиви з третім сезоном «Фарго».
Серйозна людина
братів Коен
Перша сцена серіалу самим форматом нагадує «Серйозну людину». Як і в стрічці братів Коенів, коротка історія на початку відсилає до конфлікту фільму, і хоча й видається цілісною, усе ж натякає, що «далі буде». Це своєрідна метаформа майбутніх подій. А тепер додайте тьмяну синьо-зелену палітру кольорів, персонажів, за спинами яких гра світла й тіні, плівковий пристрій для звукозапису, сніг на взутті, що поступово тане, непорозуміння й таємниче вбивство – й отримаєте цілісне уявлення про атмосферу серіалу. Перед нами – детективний нуар. Звісно, з елементами чорного гумору.
Відсилкою до стрічки братів Коенів є і назва магазину «Red Owl» – червона сова згадується на початку «Серйозної людини».
Великий Лебовскі
братів Коен
Моріс Лефей (Скут Макнейрі) – злочинець-нездара, що сидить на наркотиках. Втім, доля у втіленні офіцера Рея Стассі (Юен Макгрегор) виявляється до нього поблажливою й дарує шанс на спасіння за невелике й украй легке завдання. Але Моріс плутає адреси й приїжджає до будинку зовсім іншої людини, що й дає початок усім тим подекуди смішним, подекуди моторошним подіям. Зав’язка фільму з цією плутаниною відсилає до «Великого Лебовскі». Герой навіть цитує одного із головорізів фільму Коенів: «Чувак не виглядав багатієм. Та що там, він виглядав як голодранець».
Своєрідних цитат із фільму вистачає ледь не в кожному епізоді: тут тобі і сцена зі зброєю у ванній, і попіл з урни для кремації, що висипається на героя.
Фільми Девіда Лінча
Цілі сцени є чи не жестом вітання на адресу Девіда Лінча. І це не лише поява одного з акторів «Твін Піксу» Рея Вайза, що грав Ліланда Палмера, батька покійної Лори. Один з епізодів починається з відрізаного вуха, як і таємнича історія в «Синьому оксамиті». Інша сцена, на яку глядач дивиться зсередини автобуса, нагадує «Загублене шосе». Детективної нуарності додають і численні зйомки у лісі, й миготіння неонових вогнів за пагорбами. І навіть кав’ярня, в якій працює молода Вівіан Лорд, виконана у фірмовому стилі кав’ярні Твін Піксу.
А ще в якийсь момент перестаєш розуміти: те, що відбувається на екрані, правда, вигадка, історія з книжки чи сон головної героїні?
Своєрідних цитат із фільму вистачає ледь не в кожному епізоді: тут тобі і сцена зі зброєю у ванній, і попіл з урни для кремації, що висипається на героя.
Нічні тварини
Тома Форда
Початок третьої серії переносить нас на початок 1975 року, коли молодий фантаст Теддіус Моблі отримує нагороду за книжку «The Planet Wyh». Це така собі історія в середині історії, на межі абсурду й фантасмагорії. Такий стиль розповіді відсилає до мотивів Тома Форда: коли героїня почала читати книжку, написану її чоловіком. Так і Глорія Бьоргл (Керрі Кун), начальниця поліції, поступово заглиблюються в історію Теддіуса Моблі й постає перед глядачем новим персонажем.
Автостопом по галактиці
Гарта Дженнінгса
Один з епізодів «Фарго» передає привіт і «Автостопу по галактиці». Принаймні таким жестом видається ім’я робота, головного героя «The Planet Wyh». Його звати Марвін, як і славнозвісного маніакально-депресивного робота з космічної саги Дженнінгса. Втім, можливо, це своєрідний прояв поваги до Марвіна Лі Мінскі, експерта у сфері штучного інтелекту.
Ці оммажі в серіалі «Фарго» є радше своєрідною даниною улюбленим фільмам і режисерам, кінематографічний жест любові та визнання. Ной Хоулі використовує чимало нових ідей та експериментує: у третьому сезоні, наприклад, чимало сцен показано зверху або ж догори ногами. У нього оригінальна стилістика підбору кольорів, загострення уваги на незначних речах, що переходить з епізоду в епізод (наприклад, на взутті головних героїв). Тож сезон вийшов чи не найбільш кінематографічним та одним із наймузичніших. Наприклад, у другій серії третього епізоду можна почути саундтрек від українського етно-хаус гурту «ДахаБраха».