«Секс, Інста і ЗНО»: вінницька ейфорія

Про незграбний продакт-плейсмент та (не)вдалих персонажів

На українському телебаченні за останні кілька років зрозуміли, що не можна втрачати молодіжну аудиторію. Так з’явилися «Перші ластівки» та «Школа», які викликають одночасно відчуття сорому та захоплення. Але жоден із цих підліткових серіалів так і не наважився зобразити секс чи принаймні нецензурну лексику. Тобто не зміг зобразити реальність. 

«Секс, Інста і ЗНО» поставив собі за мету відповісти «Сексуальній освіті» та «Ейфорії» українською. І в цих спробах замінити та зробити безліч референсів проєкт втрачає власне обличчя. Хоча серед імен знімальної групи можна знайти перевірених професіоналів, серіал – це командна робота. Навіть якщо продюсери телеканалу 1+1 найняли топів у режисери та сценаристи, це не гарантує відмінний результат. Тому й перегляд 12 серій проєкту Ірини Никончук схожий на написання контрольної роботи, в якій учень ніяк не може сконцентруватися на завданнях. Хочуть розкрити якомога більше тем, а ледве вдається детально проаналізувати одну.

У першому епізоді знайомство з героями відбувається в актовій залі, де вибирають президента школи. Одній з фавориток у передвиборних перегонах підривають авторитет і переможницею стає темна конячка. Далі головним героям доводиться розгрібати наслідки злитого інста-акаунту з відвертими фотографіями головної героїні. Як і в «Ейфорії», творці серіалу роблять наголос на розкритті персонажів, але не дотримуються єдиної сюжетної лінії. 22-25 хвилинні епізоди не присвячені окремому герою, тому у коротких серіях всім намагаються приділити часу порівну. 

Зачепити персонажем

Ганнуся Ярмоленко грає протагоністку Сашу, на долю якої випало найбільше сюжетної уваги. Вона навчається в одиннадцятому класі вінницької школи й об’єднує всіх героїв «Секс, інсти і ЗНО». Підлі однокласниці відкривають її другий акаунт інстаграму з відвертими фото для публічного доступу. І відтепер вона змінює образ тихої школярки в очах своїх друзів, бойфренда та батьків.

На фоні цієї історії з’являються Богдан та Клім, схожі на молодші версії Джея та Мовчазного Боба. Позбутися цнотливості Кліма – їхня єдина мета, що нагадує мотиви й переживання персонажів у фільмі Кевіна Сміта. Крім розмов про секс, у хлопців немає бекграунду, а сюжети з ними будуються тільки навколо пошуків партнерок.

Та все-таки кілька персонажів, попри їхню кволу стереотипність, поступово розкриваються в найменш прогнозований спосіб. І це переважно стосується школярів Єви, Вови та Кості. Єва – це типова підла школярка, яка має свою команду підтримки та планує очорнити репутацію хорошої дівчинки Саші. Її образ антагоністки серіалу пасує стилю одягу та зовнішньому вигляду акторки Каріни Черчевич.

На Вову повісили характер смішного хлопця, який розмовляє панчлайнами та логічно прямує до кар’єри стендапера. У стендап-клубі його представляє один зі сценаристів серіалу Павло Остріков. Для Кості теж придумали знайомі риси характеру. У його поведінці вгадується символ свого хлопця, який потрапляє у френдзону і водночас не може вибратися з-під опіки батька-господарника. 

Зображення трагікомічності взяло на себе старше покоління. У справжнього директора школи навряд знайдете портрет Скіннера із «Сімпсонів». Задля переконливості сценаристи зіграли з цим портретом цікаву гру. Директор школи й сам мешкає з мамою, а Євген Бушмакін (головний актор у «Герой нашого часу») відіграє мімікою правдоподібне втілення Скіннера.

Персонажка Саша на початку та наприкінці серіалу повчає глядачів закадровим голосом і робить це надто прямолінійно. Наївно вважати, що підлітки слухняно підкоряться її словам. І проблема не стільки у проповідництві головної героїні, як у вчительській інтонації акторки. Крім закадрового голосу, її персонажка не дорікала іншим героям серіалу, тому її зауваження після чергової пригоди не звучать правдоподібно.

За таких опцій під час перегляду можна керуватися хіба що правилами комп’ютерних ігор у жанрі файтингу – вибери свого персонажа. Якщо пощастить, сюжетна лінія улюбленого героя або героїні доїде вибоїнами до комфортного пункту призначення. Але гарантій ніхто не дає з перших серій.

Неласкавий продакт-плейсмент

Найбільш очевидні партнери серіалу: рюкзаки Yes та експрес-доставка Meest – міцно вплетені в сюжет, але нагадують перші спроби на пострадянському просторі запхнути те, що не влазить у рамки історії. Пам’ятаєте, як реклама Rozetka проникала у сюжет «Скаженого весілля 2»? Перша інтеграція бренду Yes у серіал схоже нагадує про себе. У тому ж таки «Скаженому весіллі» всі персонажі тикали в обличчя глядача емблему Нової пошти. У «Секс, Інста і ЗНО» усі речі персонажам доставляє Meest. Тільки от наприкінці серіалу кадр на дві секунди з посилкою компанії недолуго губиться посеред двох сюжетів – без пояснень і підводок.

Купівля серіалу на діджитал-платформі 1+1 коштує 79 гривень. Ця підписка дарує перегляд усіх 12 серій без жодних обмежень. Окрім обмеження екрану – коли реклама рюкзаків затуляє  частину зображення в кожному епізоді серіалу. Іноді під висувну бренд-зону потрапляють персонажі, й часто стає незрозуміло, що відбувається на екрані. 1+1 не зупинилися на цих інтеграціях і потурбувалися про глядачів, щоби вони не шукали Shazamом треки із серіалу. Досвід стрімінгового сервісу Amazon Prime Video показує, що за допомогою однієї кнопки можна познайомитися з акторами в кадрі та побачити назву треку та його виконавця. Під час перегляду «Секс, інста і ЗНО» вікно зі саундтреком з’являється самостійно й теж затуляє частину екрану. Відтак глядач повинен змагатися з вікнами, що спливають і заважають повноцінному перегляду контенту, за який він заплатив.

Піарники 1+1 мають великий досвід запуску рекламних інтеграцій, але цього разу хочеться посварити за невдале рішення користуватися спливанням реклами під час перегляду. Треба зважати, що вихід серіалу з лайкою та сексом на стрімінгу – це прецедент для України. Без спонсорської підтримки він навряд з’явився би в медіапросторі. Втім, банери заважають перегляду, а розривання сюжету епізодами продакт-плейсменту – виглядає недоречно.

Між вашим і нашим

Молодіжний серіал про підлітків, секс та соціальні мережі, приземлений до реалій Вінниці, міг би стати потужним вибухом в українському медіапросторі. Тим паче якщо за нього взявся Антоніо Лукіч. Йому вдалося зобразити проблеми батьків та дітей  ще в «Моїх думках тихих», вони з’являються і тут – незграбною тишею ранкових сніданків перед школою. Наприклад, епізод, знятий у сповільненій зйомці під космічний ембіент про відсортоване сміття, що змішується в одній камері сміттєвоза.

У нерівномірній боротьбі за якісну історію в серіалі важко визначити переможця, бо комусь комфортно паразитувати на спадщині серіалу «Рівердейл», а іншим – створювати продукт, який несоромно записувати в резюме. «Секс, інсту і ЗНО» можна подивитися за вечір та обговорити з друзями референси до «Твін Пікс», зв’язок із «Моїми думками тихими» та пригадати власний шкільний досвід. Але в поліголосній спробі сказати надто багато, втратилося і багато думок. 

У сюжеті згадують сексуальне зґвалтування та еміграцію, показують психічні розлади та алкоголізм. Але хронометражу не вистачає, щоб детально розглянути ці поняття. Разом з тим, серіал вдало зображає культуру згоди в сексі, пропагує контрацептиви і відлякує від необдуманих рішень. На контрастному матеріалі важко зрозуміти, чи все рухається у правильному напрямку, коли цей корабель так сильно хитається. Безумовно «Секс, Інста і ЗНО» – важливий серіал, який міг би стати культурним феноменом, але натомість допоможе лише накрутити лайків в Інстаграмі акторів та акторок.

SEX INSTA ZNO
2020
режисер: Антоніо Лукіч
жанр: молодіжний серіал
виробництво: 1+1
у головних ролях: Ганнуся Ярмоленко, Каріна Черчевич, Андрій Максимов, Соня Слюсаренко, Віталій Зелений, Ірма Вітовська

Сподобалась стаття?

Допоможи Moviegram стати кращим

5 1 голос
Рейтинг статті

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі